Народна скупштина Републике Србије / Активности / Детаљи активности

26. мај 2025. Учесници састанка
Понедељак, 26. мај 2025.
Састанак српске делегације са председником Парламентарне скупштине Савета Европе
Током заседања Комитета за политичка питања и демократију, 26. маја 2025. године, делегација Србије састала се са председником Парламентарне скупштине Савета Европе, господином Теодоросом Русопулосом.
Делегацији су чинили Биљана Пантић Пиља, Дуња Симоновић Братић, Елвира Ковач и Александар Мирковић. Састанку је присуствовала и Деспина Хацивасилиу-Цовили, генерална секретарка ПССЕ. Кључна тема састанка била је ситуација на Косову и Метохији, посебно у вези са доделом статуса специјалног госта тзв. “Косову” у Савету Европе, као и неиспуњеним обавезама Приштине, укључујући формирање Заједнице српских општина.
Српска страна изразила је забринутост због ескалације насиља и притисака које власти у Приштини, предвођене Аљбином Куртијем, врше над српским народом на Косову и Метохији. Такође, упућено је питање председнику ПССЕ да ли постоји могућност да се одлука о статусу тзв. “Косова” као специјалног госта у Савету Европе одложи, с обзиром на кршење основних људских права и непоштовање преузетих међународних обавеза.
Председник ПССЕ Русопулос је истакао да је и сам свестан бројних грешака које је учинио Аљбин Курти, оценивши његову политичку праксу као неприхватљиву. Подсетио је да је одлука о препоруци за пријем тзв. ”Косова” донета у Парламентарној скупштини, те да сада све зависи од Комитета министара, који је, како је нагласио, у овом тренутку подељен по том питању.
Русопулос је нагласио да се залаже за доследно поштовање правила и процедура Савета Европе, те да је важно да сви кандидати испуне правне и институционалне критеријуме, без политичког притиска или пропаганде.
Генерална секретарка Деспина Хацивасилиу-Цовилис додатно је појаснила да статус „специјалног госта” не носи никаква додатна права у односу на већ постојеће односе са “косовском скупштином”, које су постојале годинама уназад. Нагласила је да је цео концепт више симболичне него правне природе и да се ради о погрешно протумаченој категорији, која ни у ком случају не представља формални корак ка чланству. Истакла је и да тренутно не постоји политичка воља унутар надлежних тела Савета Европе да се ова тачка уврсти на дневни ред наредне јунске седнице.
Саговорници су током садржајног састанка разговарали и о извештају о Србији у оквиру процеса мониторинга, на који се већ годинама чека. Тема је била и тренутна ситуација у Србији.
На крају, председник ПССЕ изразио је спремност за наставак дијалога са српском делегацијом, истичући да ће о свим релевантним информацијама и евентуалним променама српска страна бити благовремено обавештена.