1. март 2017. Председница Одбора за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава и известиоци Конгреса локалних и регионалних власти Савета Европе

1. март 2017. Председница Одбора за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава и известиоци Конгреса локалних и регионалних власти Савета Европе

Среда, 1. март 2017.

Састанак председнице Одбора за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава са известиоцима Конгреса локалних и регионалних власти Савета Европе

Председница Одбора за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава др Александра Томић састала се данас у Дому Народне скупштине са известиоцима Конгреса локалних и регионалних власти Савета Европе Луцијом Крон, Сојреном Шумахером и Андреасом Лидштромом, у оквиру мониторинг посете ове делегације Србији у припреми редовног извештаја Конгреса о стању локалне и регионалне демократије у државама чланицама Савета Европе.


Томић је упознала делегацију са делокругом рада и контролном функцијом Одбора која се односи на разматрање извештаја надлежних министарстава и независних државних органа, организација и тела. Такође, додала је да је у вршењу контролне функције Одбор формирао Пододбор за разматрање извештаја о обављеним ревизијама Државне ревизорске институције. Одбор може да се похвали увођењем портала за надзор јавних финансија, уз подршку Програма УН за развој, као и формирањем, у сарадњи са Вестминстерском фондацијом за демократију, Парламентарне буџетске канцеларије која се бави пружањем анализа предлога буџета, али и закона из области фискалне политике, навела је Томић.

Известиоци Конгреса интересовали су се за процес креирања буџета и да ли су средства, намењена локалним самоуправама, сразмерно расподељена. Такође, поставили су питање које се односи на независност локалних самоуправа и на сарадњу локалних самоуправа са државним институцијама.

Александра Томић упознала је чланове делегације са уставом и законом утврђеним положајем јединица локалне самоуправе и начином њиховог финансирања. Посебно се осврнула на проблеме неефикасног управљања јавним финансијама од стране јединица локалне самоуправе, њиховој недовољној кадровској и технолошкој оспособљености и напоре Народне скупштине, Државне ревизорске институције, Владе и надлежних министарстава да се јединицама локалне самоуправе пружи одговарајућа подршка у раду кроз различите пројекте и облике сарадње у припреми и примени прописа, као и кроз контролу управљања јавним средствима. У сарадњи са Сталном конференцијом градова и општина, надлежним државним органима, цивилним друштвом и бројним другим релевантним институцијама одржано је више јавних слушања и седница одбора ван седишта, у јединицама локалне самоуправе, како би се чуо глас представника локалних самоуправа, локалних медија и различитих локалних удружења, а све у циљу сагледавања проблема на локалном нивоу и изналажењу решења.

Упознала је чланове делегације са податком да су у Народној скупштини формиране неформалне посланичке групе, попут GOPAC-а, Женске парламентарне мреже, Зелене посланичке групе, Парламентарног форума за енергетску политику Србије и Економског кокуса, које кроз своје активности дају свој допринос и решавању проблема у локалној самоуправи.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5