18. мај 2017. Шеф сталне делегације Народне скупштине у ПССЕ Александра Ђуровић на отварању састанка Одбора за правна питања и људска права

18. мај 2017. Шеф сталне делегације Народне скупштине у ПССЕ Александра Ђуровић на отварању састанка Одбора за правна питања и људска права

Четвртак, 18. мај 2017.

Састанак Одбора за правна питања и људска права Парламентарне скупштине Савета Европе у Београду

Одбор за правна питања и људска права Парламентарне скупштине Савета Европе (ПССЕ) одржава данас у Београду свој редовни састанак, чији је домаћин стална делегација Народне скупштине у овој међународној организацији.


Шеф сталне делегације Народне скупштине у ПССЕ Александра Ђуровић, која је уједно и потпредседница ПССЕ, истакла je отварајући састанак да је Србија показала спремност да, иако је прошла кроз тешке године ратова, економске блокаде, изолације и бомбардовања, искрено ради на помирењу у региону и на јачању мира и стабилности, за шта су јој потребни искрени партнери.

„Главни спољнополитички приоритет Србије је чланство у Европској унији, али и партнерски и добри односи са земљама истока, као и унапређење сарадње са земљама у региону и регионална стабилност. Процес европских интеграција значи модернизацију друштва у складу са европским вредностима, за шта имамо, како подршку европских институција, тако и њихову потврду да тај процес спроводимо на прави начин. У нашим напорима да модернизујемо српско друштво Савет Европе је незаобилазан чинилац, а делегација Србије у ПССЕ је постала препознатљив актер због мишљења да се дијалогом може допринети миру и стабилности“, поручила је Ђуровић.

Она је у свом излагању навела да је Народна скупштина прва у борби за владавину права, јачање људских права, као и да је једна од првих која је ратификовала Истамбулску конвенцију. У прилог томе говоре и напори одбора за људска и мањинска права и равноправност полова и за права детета који, поред законодавног оквира раде и на имплементацији високих европских стандарда, али и активности Женске парламентарне мреже која ради на оснаживању жена и унапређењу њиховог положаја у друштву, истакла је Ђуровић.

„Европа се данас суочава са озбиљним изазовима, а пре свега са тероризмом који прети недужним цивилима, а посебно нас брине исламски фундаментализам на Косову и Метохији. С тога искрено подржавам кампању „No Hate No Fear” председника Аграмунта, коју смо са поносом промовисали прошле године у Београду. У овим тешким временима Србија наставља путем европских интеграција, јачањем демократских институција и јачањем друштва, а у свему томе очекујемо подршку ПССЕ и свих њених тела“, поручила је Ђуровић.

У уводном делу састанка, члановима Одбора обратили су се Чедомир Бацковић, помоћник министра правде задужен за европске интеграције и међународне пројекте, Наташа Плавшић, заменица државног правобраниоца и заступница Србије пред Европским судом за људска права у Стразбуру и проф. др Драгољуб Поповић, бивши судија Европског суда за људска права.

Помоћник министра правде Чедомир Бацковић истакао је да подаци о спровођењу акционих планова за Поглавље 23 говоре да су државни органи свесни значаја спровођења реформи у области правосуђа, борбе против корупције и заштитe људских права, те је такав случај и са извршењем пресуда Европског суда за људска права.

„Извршење пресуда подразумева спровођење сета мера за унапређење и уједначавање судске праксе, суђење у разумном року и заштиту људских права. Такође, пресуде су за Србију и смернице за реформски процес друштва“, истакао је Бацковић.

Заменица државног правобраниоца и заступница Србије пред Европским судом за људска права у Стразбуру Наташа Плавшић говорила је о конкретном извршењу пресуда, са посебним акцентом на поштовање Бриселске декларације донете у марту 2015.године.

„Активности Републике Србије биле су усмерене на мере брзог извршења пресуда, тако да је од 410 одлука против Србије извршено 276, те је Комитет министара поздравио опште мере које је Србија преузела“, навела је Плавшић.

Проф. др Драгољуб Поповић, бивши судија Европског суда за људска права представио је члановима Одбора за правна питања и људска права случај Зорице Јовановић против Србије из 2013. године у ком је учествовао, а где пресуда Европског суда за људска права још није извршена.

Преко 40 посланика ПССЕ, из 14 земаља чланица, размотриће извештајe по темама од значаја за рад Одбора за правна питања и људска права ове међународне организације, а посебно Извештај о спровођењу пресуда Европског суда за људска права, известиоца Пјер-Ив Ле Борна (Pierre-Yves Le Borgn).



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5