2. април 2021. (с лева на десно) Председник Одбора за спољне послове, амбасадор Републике Јерменије на нерезиденцијалној основи и председник Посланичке групе пријатељства са Јерменијом

2. април 2021. (с лева на десно) Председник Одбора за спољне послове, амбасадор Републике Јерменије на нерезиденцијалној основи и председник Посланичке групе пријатељства са Јерменијом

Петак, 2. април 2021.

Сарадња Србија и Јерменије увек може бити чвршћа

Председник Одбора за спољне послове проф. др Жарко Обрадовић и председник Посланичке групе пријатељства са Јерменијом Александар Чотрић разговарали су данас са амбасадором Републике Јерменије на нерезиденцијалној основи Њ.Е. Ашотом Ховакимианом.


Проф. др Жарко Обрадовић је на почетку састанка пожелео добродошлицу амбасадору, истичући да је свестан да пут до Србије у условима пандемије није био лак и истакао да је Србија прва у Европи са понудом вакцина различитих произвођача и пример другим државама, јер како је рекао не постоји већа част руководству државе од те да служи свом народу и ради у корист грађана. Обрадовић је додао, да је у Србији вакцинисано преко два милиона грађана и да је тај број у порасту, с обзиром да је држава у кампањи вакцинације. Такође, он је говорио и о политичким и економским односима двеју земаља, наводећи да су односи добри, али да простора за сарадњу увек има, поготово на парламентарном нивоу и на нивоу међународних институција. Истакао је да обе земље имају обавезу да прошире свест својим владама како би се ојачала економска сарадња. Искористио је прилику да се још једном захвали Јерменији на принципијелном ставу непризнавања једнострано проглашене државе Косово, које је од значаја и за Србију и за свет, јер ако се не поштују основана начела слободе, цео свет би могао да оде у погрешном правцу.

Александар Чотрић је честитао Јерменији на спортским достигнућима, наводећи да се нада ће такви успеси пратити и сарадњу на политичком и економском плану Србије и Јерменије. Навео је и то, да иако су две земље географски далеко, имају чврсту духовну везу. Истакао је велики број сличности двеју земаља, од бруто друштвеног пораста, борбе за сузбијање криминала, очувања територијалног интегритета и суверенитета и очувања културног и историјског наслеђа. Подвукао је да је Јереван био прва држава на свету која је прихватила хришћанство, а да је још једна сличност две државе у супротстављању покушаја брисања историјског и културног наслеђа. Навео је чињеницу да је на подручју Аутономне покрајине Косова и Метохије оштећено и уништено преко 150 цркава и манастира од 1999. године до данас. Он је пожелео срећу на предстојећим изборима у Јерменији, и изразио наду, да ако избори буду одржани, протекну у мирној и демократској атмосфери. Ту је по његовом мишљењу, навео и битност мировне руске посредничке улоге на територији Карабаха. Изразио је и наду о повратку јерменског становништва на ово подручје и заштиту грађана и културног и историјског добра.

Ашот Ховакимиан честитао је Србији на успешној кампањи вакцинације против корона вируса, наводећи да би Јерменија тек требало да почне вакцинацију грађана и да очекује први пакет Ковакс програма од 24.000 вакцина. Амбасадор је подсетио да је јерменска делегација била последња делегација у Србији пре почетка пандемије, у марту прошле године и пренео позив за посету парламентарној делегацији Србије, на челу са председником Народне скупштине, поводом обележавања Дана мученика односно Дана Жртава геноцида над Јерменима у Првом светском рату, 24. априла. Амбасадор је истакао значај повезивања и сарадње на плану међупарламентарних организација, попут Савета Европе, с обзиром да Србија и Јерменија имају велики број заједничких тема које би могле заједно да бране. Амбасадор је додао и да би подршка Србије била од значаја по питању тројног споразума потписаног од стране Јерменије, Русије и Азербејџана, а у вези са територијом Карабах и стварању услова за трајно решење сукоба.