Понедељак, 18. јул 2005.

Представљен Предлог закона о заштити конкуренције

У оквиру сарадње Народне скупштине Републике Србије и Мисије ОЕБС-а у СЦГ, данас је у Народној скупштини представљен Предлог закона о заштити конкуренције.


У оквиру сарадње Народне скупштине Републике Србије и Мисије ОЕБС-а у СЦГ, данас је у Народној скупштини представљен Предлог закона о заштити конкуренције. Овакав вид представљања законских решења има за циљ детаљније упознавање представника медија са законима који ће се наћи у скупштинској процедури.

Предлог закона је, испред предлагача – Владе Републике Србије, представио министар за трговину, туризам и услуге Бојан Димитријевић, а у дискусији су учествовали поред представника медија и Мирослав Прокопијевић, директор Центра за слободно тржиште и народни посланици.

Министар Димитријевић је рекао да се нада да ће се овај закон наћи на следећем ванредном заседању Народне скупштине, крајем августа, и истакао да је ово закон који је део акционог плана Владе Републике Србије и један од најважнијих системских закона које је неопходно усвојити, јер представља услов за потписивање Споразума о стабилизацији и придруживању наше земље Европској унији. Доношење Закона о заштити конкуренције има пуну оправданост због високог степена монополизма на нашем тржишту, као и што за сада не постоји ни једна институција којој би се субјекти обраћали. Постојећи антимонополски закон је нејасан и мањкав те је с тога неопходно решење које ће уредити поље заштите конкуренције. Основна новина која се овим законом уводи јесте формирање независне Комисије за заштиту конкуренције која за свој рад подноси извештај НСРС најмање једном годишње. Комисија има задатак заштите конкуренције на тржишту, сузбијање монопола и примену санкција над оним правним субјектима за које се докаже да злоупотребљавају позицију на тржишту. На овом Предлогу закона се радило готово пуне три године и у потпуности је усаглашен са прописима Европске уније, закључио је министар Димитријевић.

У даљој расправи су се јавиле примедбе на закон у смислу његове неусклађености са европским стандардима као и изостављања одредбе којом се регулише питање државне помоћи. У објашњењу представника министарства истакнуто је да се одредба везана за државну помоћ не налази у овом законском решењу из разлога што ће се она регулисати посебним законским актом (који припрема Министарство финансија), али и чињеницом да ће се наћи у још бар неколико законских предлога као што је и Закон о трговини. По питању усклађености закона са правом ЕУ истакнуто је да је закон рађен по препорукама Европске комисије и да су европски стручњаци задовољни оваквим законским решењем. Такође је наглашено да је само за прву годину постојања Комисије предвиђено њено финансирање из буџета, као и да је предвиђено да по усвајању закона Комисија буде формирана у року од два месеца, а да са радом почне до краја ове године.