Понедељак, 9. децембар 2013.

Представљен Извештај о финансирању политичких активности, на Конференцији „Политика и новац: финансирање политичких активности у 2012“

Поводом Међународног дана борбе против корупције, у Дому Народне скупштине, одржана је Конференција на тему „Политика и новац: финансирање политичких активности у 2012“, на којој је представљен Извештај о финансирању политичких активности у 2012. години.


Било је речи и о контроли и јавном надзору над страначким финансијама.
Конференцију је отворио председник Народне скупштине др Небојша Стефановић рекавши да је Народна скупштина у претходном периоду свим својим активностима, кроз формирање мреже парламентараца за борбу против корупције, али и онима у законодавном делу, указала на значај борбе против корупције. Стефановић је подсетио да је у предходном периоду корупција била проширена, и у државном апарату, и у свим деловима нашег друштва, тако да смо живели у политичком систему који је промовисао или толерисао непотизам, неограничено и неконтролисано трошење јавног новца и друге видове корупције.
“Сведоци смо да је због свих специфичности кроз које је земља прошла у претходним деценијама, корупција нарастала алармантном брзином и неретко се то дешавало и због веза владајућих и политичких елита са пословним круговима који су, наравно, због свог профита корумпирали одређене појединце из политичког света, који су им то омогућавали“ закључио је Стефановић.
Председник Парламента тврди да је Србија кренула у озбиљну и одлучну борбу против корупције и криминала и да за то постоји озбиљна политичка воља, не само у извршним деловима власти, већ и у Народној скупштини. Он је подсетио да је Парламент донео Стратегију за борбу против корупције и криминала, уз пратеће акционе планове, и да су одређени основни стубова за напредак и опоравак Србије у том смислу. То су преговори са Европском унијом, који ће омогућити стварање система владавине права, а који ће кроз усвајање, једним делом и европског законодавства, побољшати законодавство наше земље, због грађана Србије. Такође је истакнут значај нових инвестиција и побољшања економског амбијента, што ће довести до смањења броја незапослених, али и другачијег пословног размишљање у пословном свету.
Народна Скупштина је усвајајући принцип нулте толеранције према корупцији уложила значајан напор да скрене пажњу јавности, да је овај проблем реалан, да и данас имамо доста примера који о томе говоре, те да не смемо да затварамо очи и да кажемо да ћемо само усвајањем прописа успети да се са тим изборимо, сматра Стефановић. Он је истакао да примена тих прописа и јачање снаге државе да се избори са корупцијом, један од најзначајнијих задатака који су пред свима нама. Зато он наглашава да, Народна скупштина, као представничка институција, мора да обезбеди значајније учешће грађана у управљању јавним пословима, и на такав начин подстакне јавност да се укључи у све оно што се зове борба против корупције и криминала. Према мишљењу председника Парламента тек када углед и Народне скупштине, и Владе, и свих других државних институција буде на тако високом и завидном нивоу да грађани ове земље имају потпуно поверење у њих, онда ће и речи које буду одјекивале у њиховим салама имати већу тежину.
Стефановић је додао да борба против корупције има и своје хероје, а да је један од њих покојна председница Савета за борбу против корупције Верица Бараћ, која није попуштала под притисцима.
Директорка Агенције за борбу против корупције Татјана Бабић изјавила је да сваки шести политички субјекат у Србији није доставио годишњи извештај о финансирању, а због кршења те законске одредбе поднете су и прекршајне пријаве. Она истиче да у контроли страначких финансија тек предстоји велики посао, да је неопходно ојачати кадрове, али и додатно едуковати политичке субјекте и медије.
Директорка америчке Агенције за међународни развој (УСАИД) Сузан Фриц похвалила је напоре које је Србија уложила по питању финансирања политичких странака, указујући да је то једно од најсложенијих питања.

Скупу су се обратили и проф. др Бранко Лубарда, председник Одбора за борбу против корупције, Владан Јоксимовић, заменик директора Агенције за борбу против корупције, проф.др Зоран Стојиљковић, члан одбора Агенције за борбу против корупције и Ружица Стојиљковић, начелник Службе за контролу финансирања политичких субјеката Агенције за борбу против корупције.
Закључке Конференције можете погледати:

први део
други део





Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5