25. септембар 2024. Представници посланичких група парламентарне већине у  разговору са шефицом Сектора за Западни Балкан у Европској служби за спољне послове

25. септембар 2024. Представници посланичких група парламентарне већине у разговору са шефицом Сектора за Западни Балкан у Европској служби за спољне послове

Среда, 25. септембар 2024.

Представници посланичких група парламентарне већине разговарали са шефицом Сектора за Западни Балкан у Европској служби за спољне послове

Представници посланичких група које чине парламентарну већину разговарали су у Народној скупштини са шефицом Сектора за Западни Балкан у Европској служби за спољне послове Зузаном Михалковом Шутиаковом, о приоритетима на политичкој агенди Србије и европском путу Србије и целог региона Западног Блакана.


Састанку су присуствовали представници ПГ АЛЕКСАНДАР ВУЧИЋ - Србија не сме да стане Невена Ђурић, ПГ ИВИЦА ДАЧИЋ - Социјалистичка партија Србије (СПС) Дуња Симововић Братић, ПГ Социјалдемократска партија Србије Бранимир Јовановић, ПГ Драган Марковић Палма - Јединствена Србија Живота Старчевић, ПГ ПУПС - солидарност и правда Стефан Кркобабић и ПГ Савез војвођанских Мађара Елвира Ковач.

Они су у разговору са шефицом Сектора за Западни Балкан навели да је спољнополитички приоритет Србије чланство у Европској унији и да све посланичке групе парламентарне већине у Народној скупштини снажно подржавају улазак Србије у ЕУ. Истакли су важну улогу Парламента у доношењу закона и прописа са циљем усклађивања домаћег законодавства са европским.

Народни посланици су током разговора оценили да је неопходан и позитиван сигнал ЕУ, како би се дао замајац даљим ингеграцијама Србије, имајући у виду да две године није отворен нови преговарачки кластер, што утиче и на раст евроскептицизма код грађана Србије.

Оценили су да је у тренутним геополитичком околностима рата у Украјини фокус ЕУ на том питању, али су заједнички истакли и да радује показан ентузијазам ЕУ за интеграције Западног Балкана, показан кроз „План раста за Западни Балкан“.

На састанку је било речи и о питањима усклађивања спољне политике Србије са ЕУ и о увођењу рестриктивних мера према Русији, за шта су представници парламентарне већине навели да Србија, због сопственог искуства живота грађана под санкцијама, неће уводити рестриктивне мере, али да подржава територијални интегритет и суверенитет Украјине.

Нормализација односа Београда и Приштине и наставак дијалога битна је тема са аспекта стабилности целог региона, али и напретка у европским интеграцијама Србије, сложили су се народни посланици у разговору са шефицом Сектора за Западни Балкан и указали да режим Аљбина Куртија и привремене институције у Приштини све раде како би Срби напустили територију Косова и Метохије и како би се етнички очистило то подручје од Срба и неалбанског становништва.

Истакли су опредељеност Београда дијалогу, како би се решила отворена питања и проблеми грађана који живе на КиМ. Истовремено, указали су да привремене косовске институције не имплементирају постигнуте договоре, подсећајући да је Бриселски споразум потписан пре 11 година, а да још увек није формирана Заједница српских општина.


Фото галерија


Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
четвртак, 1. мај
  • Нема најава за изабрани датум

Цео календар догађаја