Уторак, 7. септембар 2010.

Представници посланичких група ДСС и СРС разговарали са известиоцем Политичког комитета ПС СЕ

Током заседања Комитета за политичка питања Парламентарне скупштине Савета Европе, 7. септембра, известилац тог комитета Пјетро Марченаро разговарао је са представницима Посланичке групе Демократска странка Србије.



Током заседања Комитета за политичка питања Парламентарне скупштине Савета Европе, 7. септембра, известилац тог комитета Пјетро Марченаро разговарао је са представницима Посланичке групе Демократска странка Србије.

Шеф Посланичке групе ДСС и члан сталне делегације Народне скупштине у ПС СЕ Милош Алигрудић и народни посланик Никола Лазић разговарали су са известиоцем ПС СЕ о ситуацији у региону и односима Србије са државама бивше СФРЈ.

Милош Алигрудић је истакао да су односи Србије са земљама бивше Југославије последњих година побољшани, али да многа кључна питања, као што су повратак избеглица и њихове имовине, тужбе за геноцид коју је против Србије поднела Хрватска и противтужбе коју је Србија поднела против Хрватске и нека друга, нису ни издалека решена. Посебно је значајно да се успостави дијалог о суштинским питањима између Србије, Босне и Херцеговине и Хрватске, истакао је Алигрудић и нагласио да је предуслов за помирење на овом простору утврђивање истине о жртвама које су имали припадници свих народа.

Алигрудић је истакао да без праведног решење статуса Косова и Метохије „неће моћи до краја да се развије прича о помирењу“ међу земљама бивше СФРЈ.

Шеф Посланичке групе СРС Драган Тодоровић и народни посланици Наташа Јовановић, која је члан сталне делегације Народне скупштине у ПС СЕ, и Милорад Буха разговарали су данас у Дому Народне скупштине са известиоцем Политичког комитета ПС СЕ Пјетром Марченаром.

Представници СРС су у разговору навели све битне чињенице када су у питању догађаји на простору бивше Југославије од 1990. године до данашњих дана и том приликом истакли да су у случају Савезне Републике Југославије потпуно погажене Повеља УН, међународно право и завршни акт из Хелсинкија., По њиховом мишљењу, оно што је посебно важно, јесте да су земље ЕУ и САД, подстрекавајући крвави расплет у СФРЈ, починиле један од најтежих злочина, а то је злочин против мира. Такође су нагласили да се од деведесетих година примењују двоструки аршини према Србима и Србији, да се не поштује апсолутно ништа, а другима омогућава све. Притом су истакли злочиначко бомбардовање 1999. године, отимање Косова и Метохије и наставак разградње Србије тако што ће тај процес бити настављен са Војводином и рашком облашћу.

Представници СРС су изразили бојазан да ће резолуција која се припрема у Савету Европе имати за циљ да се сва дешавања у протеклих 20 година прихвате као фактичко стање и тиме Србији нанесе нова штета. Посебно су истакли да СРС и огроман број њених гласача никада неће прихватити независно Косово и Метохију и да ће учинити све да КиМ врати у уставни поредак Србије, као и да никада неће прихватити окупацију Српске крајине у Хрватској. Збога свега тога СРС не прихвата улазак у ЕУ, јер је Европска унија, поред Америке, била један од главних чинилаца свих ових догађаја, речено је у разговору.




Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
понедељак, 29. април

Цео календар догађаја