30. новембар 2017. Председници трију скупштинских одбора са представником Венецијанске комисије

30. новембар 2017. Председници трију скупштинских одбора са представником Венецијанске комисије

Четвртак, 30. новембар 2017.

Председници трију скупштинских одбора разговарали са представником Венецијанске комисије

Председници одбора за административно-буџетска и мандатно-имунитетска питања, за правосуђе, државну управу и локалну самоуправу и за уставна питања и законодавство, др Александар Мартиновић, Петар Петровић и Ђорђе Комленски разговарали су данас са представником Венецијанске комисије Џејмсом Хамилтоном о процесу уставних реформи у области правосуђа у Србији.


Председник Одбора за правосуђе, државну управу и локалну самоуправу Петар Петровић упознао је представника Венецијанске комисије са начелом поделе власти, како је оно дефинисано Уставом Републике Србије, и оценио да законодавна и извршна власт немају утицај на избор носилаца правосудних и јавнотужилачких функција, имајући у виду да и у Државном већу тужилаца и у Високом савету судства, од 11 чланова, већину имају носиоци баш тих функција. Такође, нема могућности да законодавна и извршна власт директно постављају носиоце правосудних и јавнотужилачких функција, иако је познато да је то пракса у појединим европским земљама, додао је Петровић.

Председник Одбора за административно-буџетска и мандатно-имунитетска питања др Александар Мартиновић истакао је у разговору да је правосуђе у Републици Србији данас потпуно независно, судови суде на основу закона и Устава, без уплитања других грана власти на процес доношења судских одлука.

„Оцене да је правосуђе исполитизовано и под апсолутним утицајем извршне власти није тачно и то представља дневно политичку конструкцију коју ниједан пример у пракси не може да поткрепи“, навео је Мартиновић.

Он је додао да је Министарство правде, од 2012. године до данас, уложило много напора и средстава у поправљање материјалног положаја судија и јавних тужилаца, као и у реновирање зграда судова и тужилаштава и процес дигитализације рада.

„Такође, резултат рада Народне скупштине и Министарства правде јесте доношење закона из области правосуђа, којима се наш правосудни систем усклађује са модерним европским правосудним системима“, закључио је Мартиновић.

Говорећи о правцу уставне реформе правосуђа, Мартиновић је подсетио да уставни и политички систем Републике Србије почива на начелу поделе власти на законодавну, извршну и судску, које се међусобно контролишу и налазе у међусобној равнотежи. Он је објаснио улогу Народне скупштине у процесу избора носилаца правосудних функција и учешће у раду Државног већа тужилаца и Високог савета судства.

„Идеја да се Србији наметне као стандард, а ми знамо да то није случај у земљама ЕУ, да се из поступка избора у потпуности искључи Народна скупштина, могла би да угрози однос снага трију грана власти“, додао је Мартиновић.

Председник Одбора за уставна питања и законодавство Ђорђе Комленски упознао је представника Венецијанске комисије са надлежностима Народне скупштине и овог одбора у процесу уставних промена, нагласивши да би промене Устава у делу о правосуђу морале да добију потврду на референдуму. Он је оценио да нас очекује одговоран посао који ће трасирати будућност правосуђа, као и да се не сме подлећи паушалним оценама или политичким ставовима који служе у дневно политичке сврхе. Он је додао и да су корекције у правосудном систему потребне ради модернизације рада, али да, у овом тренутку, потпуно одвајање правосуђа од осталих двеју грана власти није добро.

Џејмс Хамилтон, представник Венецијанске комисије, занимао се посебно за начин на који је могуће извршити уставне промене у Србији у процедуралном смислу, али и за ставове релевантних чинилаца који ће учествовати у том процесу. Он је оценио да Србију очекује озбиљан посао и посебно комплексно питање односа и интеракције између различитих грана власти.

Хамилтон је подсетио да Венецијанска комисија поздравља разноврсну правну традицију европских земаља, као и да неће давати препоруке за јединствена решења која би важила за све, али и да је потребно прихватити нека општа начела и принципе.

Састанку је присуствовао и Чедомир Бацковић, помоћник министра правде за питања европских интеграција.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5