Понедељак, 1. фебруар 2010.

Председници Савета адвокатских комора Европе и Међународне уније адвоката у посети Одбору за правосуђе и управу

Председник Одбора за правосуђе и управу Бошко Ристић разговарао је у Дому Народне скупштине са председником Савета адвокатских комора Европе Хосе Мариа Даво Фернандезом (Jose Maria Davo Fernandez) и председником Међународне уније адвоката Корадо де Мартинијем (Corrado De Martini).



Председник Одбора за правосуђе и управу Бошко Ристић разговарао је у Дому Народне скупштине са председником Савета адвокатских комора Европе Хосе Мариа Даво Фернандезом (Jose Maria Davo Fernandez) и председником Међународне уније адвоката Корадо де Мартинијем (Corrado De Martini).

У разговору су учествовали и чланови Одбора за правосуђе и управу Народне скупштине Јудита Поповић, Ласло Варга, Влатко Ратковић, Биљана Хасановић-Кораћ, Ненад Константиновић и Петар Јојић, као и председник Адвокатске коморе Србије Драгољуб Ђорђевић, представник Адвокатске коморе Србије у Савету адвокатских комора Европе Слободан Бељански, председник Адвокатске коморе Београда Војислав Недић и председник Протестног одбора Адвокатске коморе Србије Славко Јеловац.

Председник Одбора за правосуђе и управу Бошко Ристић истакао је да је адвокатура у Србији добила статус уставне категорије, као и да се њен положај у држави будно прати, јер се демократичност у друштву мери самосталношћу и независношћу адвокатуре. Нов Закон о адвокатури штити позицију адвоката и њихових клијената, који имају право на правну заштиту, додао је Ристић. Он је навео да разуме разлоге протеста адвоката у Србији, због увођења фискалних каса у адвокатску праксу као механизма контроле прихода и наплате пореза, али и додао да у развијеним демократским друштвима не постоји покушај да се адвокати контролишу кроз фискални систем на начин који то предвиђа Уредба Владе Републике Србије. У свету постоји стандард да се порези и јавни приходи плаћају држави у складу са економском моћи и државни органи у Србији су дужни да изнађу решење које обезбеђује механизам за наплату прихода у складу са светским стандардима, без нарушавања независности и самосталности адвокатуре.

Представници Адвокатске коморе Србије и Београда упознали су председника и чланове Одбора за правосуђе и управу са разлозима протеста адвоката и указали на проблем у коме се налази адвокатура, након доношења Уредбе Владе Републике Србије, којом се налаже адвокатима да целокупан промет воде преко фискалних каса, што је према њиховим речима кршање јавног интереса и задирање државе у права грађана. Одредба којом би порески инспектор могао да има увид у досијеа клијената, па и да због непоштовања прописа затвори адвокатску канцеларију на 60 дана, угрозила би тајност односа клијент-адвокат, али и оставила клијенте у овом периоду без правне заштите. Они су затражили помоћ од међународних организација, како би се изнашао начин наплате пореза који је најпримеренији струци и који је у складу са међународним стандардима и праксом. Представници Адвокатске коморе Србије и Београда траже од Владе Србије одлагање примене Уредбе за шест месеци, како би се ово питање решило најпримеренијом методологијом. Они су такође указали и на проблем номенклатуре делатности, којом се адвокатура сврстала у комерцијалну делатност, те се налазе у надлежности Министарства трговине, а не Министарства правде. Они су апеловали на народне посланике да о томе поведу рачуна када се у Народној скупштини буде одлучивало о променама законских решења која уређују ову област.

Председник Савета адвокатских комора Европе Хосе Мариа Даво Фернандез и председник Међународне уније адвоката Корадо де Мартини истакли су да све уредбе донете у Европској унији морају да буду у складу са Повељом о људским правима и изразили забринутост у вези са уредбом Владе Републике Србије због потенцијалног нарушавања тајности односа између клијента и адвоката. Они су изразили бојазан да би присуство порезника у овом односу ту поверљивост нарушило. Сагласили су се да адвокати морају да плаћају пореске обавезе држави, али да предложени систем у Србији није најбоље решење. Председници Фернандез и де Мартини упознали су председника Одбора за правосуђе и управу са постојећим механизмима наплате пореза у Евроспкој унији, који омогућавају контролу наплате пореза, незадирући у поверљивост података. Такође су навели да Савет адвокатских комора Европе и Међународна уније адвоката пружају помоћ и подршку адвокатским коморама Србије и Београда у њиховим напорима да се изнађе најбоље решење овог проблема.

Чланови одбора за правосуђе и управу подржали су захтев представника адвокатских комора и оценили да адвокатура треба да буде партнер држави. Оцењено је и да је потребно обратити се Министарству трговине како би се затражило разматрање и одлагање примене Уредбе, а додато је да ће и Законодавни одбор Народне скупштине ово питање разматрати на једној од наредних седница.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2