10. март 2015. Представници посланичких група у Народној скупштини у разговору са председницом Парламентарне скупштине Савета Европе

10. март 2015. Представници посланичких група у Народној скупштини у разговору са председницом Парламентарне скупштине Савета Европе

Уторак, 10. март 2015.

Председница Парламентарне скупштине Савета Европе у посети Народној скупштини

Председница Парламентарне скупштине Савета Европе Ан Брасер (Аnne Brasseur) посетила је Народну скупштину, у оквиру званичне посете Републици Србији.


Том приликом се, у одвојеним сусретима, састала са представницима посланичких група у Народној скупштини, са председником и члановима Одбора за људска и мањинска права и равноправност полова, са члановима Одбора за спољне послове и члановима делегације Народне скупштине у ПССЕ
и са члановима Одбора за културу и информисање.
***
Представници посланичких група у Народној скупштини разговарали су са председницом Парламентарне скупштине Савета Европе о законодавним активностима Народне скупштине у процесима европских интеграција и спровођењу реформи у Србији.
Састанку су присуствовали председник Посланичке групе Српске напредне странке Зоран Бабић, Посланичке групе Социјалистичка партија Србије др Дијана Вукомановић, Посланичке групе Демократска странка Борислав Стефановић, Посланичке групе Лига социјалдемократа Војводине Ненад Чанак, Посланичке групе Савез војвођанских Мађара Балинт Пастор, Посланичке групе СДА Санџака – ПДД Сулејман Угљанин, и заменик председника Посланичке групе Борис Тадић – Социјалдемократска странка, Заједно за Србију, Зелени Србије др Јанко Веселиновић и Посланичке групе Нова Србија Дубравка Филиповски. Они су заједнички су оценили да у Народној скупштини постоји консензус по питању европских интеграција Србије и да је имплементација европских стандарда и вредности од изузетне важности за унапређење квалитета живота грађана Србије.
Током састанка, било је речи и о положају националних мањина у Србији, заступљености припадника националних мањина у државни институцијама, и о положају медија. Током разговора са председницом Парламентарне скупштине Савета Европе Ан Брасер, наглашен је и значај регионалне сарадње држава Западног Балкана и усмереност Републике Србије ка неговању добросуседских односа.
***
Председница Праламентарне скупштине СЕ Ан Брасер састала се са председником и члановима Одбора за људска и мањинска права и равноправност полова са којима је разговарала о положају националних мањина, питању несталих лица и миграцијама. Председник Одбора Мехо Омеровић је указао на делокруг рада Одбора у Парламенту и истакао да је у оквиру законодавне активности учињено много, али да треба јачати контролне капацитете Парламента. Он је нагласио да је од изузетног значаја сарадња са представницима независних регулаторних тела са којима Одбор ради на унапређењу људских права, спровођењу закона и међународних уговора.
Мехо Омеровић је истакао да је посебна пажња посвећена припадницима ромске популације, социјално угроженим категоријама, припадницима националних мањина и ЛГБТ популацији, са чијим организацијама Одбор има интензивну сарадњу.
Он је најавио да ће Одбор у наредном периоду предложити Народној скупштини Декларацију против насиља, говора мржње и злочина из мржње и да ће разматрати нови Закон о родној равноправности, а Ан Брасер је поздравила одлуку Народне скупштине што је ратификовала Конвенцију Савета Европе о спречавању и борби против насиља над женама и насиља у породици (Истанбулска конвенција).
Председница Парламентарне скупштине Савета Европе, у разговору је указала на проблем младих који по завршетку школовања одлазе у иностранство, као и на тежак положај Рома. Она је изразила задовољство због добре сарадње Одбора и организација ЛГБТ популације, истичући да је основно фундаментално право човека, управо право на различитост.
***
Обраћајући се председници ПС СЕ Ан Брасер, председница Одбора за спољне послове и шеф сталне делегације Народне скупштине у ПС СЕ Александра Ђуровић је изразила наду да ће Србија ускоро изаћи из мониторинг процеса ПС СЕ и започети постмониторинг фазу. Она је захвалила саговорници на принципијелном ставу ПС СЕ по питању статуса Косова и Метохије и на подршци коју ова међународна организација пружа очувању територијалног интегритета и суверенитета Србије.
Ђуровић је, међутим, указала на мали напредак који је остварен у погледу поштовања људских и мањинских права на КиМ и подсетила на извештај Дика Мартија о трговини људским органима на КиМ.
Заменик члана Одбора и председник Коалиције удружења избеглица Миодраг Линта затражио је подршку ПС СЕ у оснивању међудржавних комисија Србије, Хрватске и БиХ, како би се у што скријем року решила питања избеглих и интерно расељених лица у региону.
Говорећи о европској будућности Србије, Ђуровић је рекла да је Србија чврсто опредељена за чланство у ЕУ, при чему је председница ПС СЕ похвалила напоре које Србије улаже у унапређење регионалне сарадње, наглашавајући потребу наставка дијалога са земљама региона.
Ан Брасер је оценила да Народна скупштина треба да ради на унапређењу своје контролне функције, а као приоритет у наредном периоду истакла решавање питања избеглих и интерно расељених лица у региону, као и наставак јачања медијских слобода и реформе правосуђа.
Састанку су присуствовали и народни посланици Александар Сенић, Ирена Алексић, Душица Стојковић, др Јанко Веселиновић, Наташа Вучковић, др Дијана Вукомановић, проф. др Жарко Обрадовић, др Милорад Мијатовић, Весна Марковић и Драган Шормаз.

***
Чланови Одбора за културу и информисање Душица Стојковић, Мирјана Андрић, Срђан Драгојевић, Сања Николић, Небојша Татомир и Милорад Цветановић, упознали су председницу Парламентарне скупштине Савета Европе Ан Басер са надлежностима и радом овог Одбора. Посебно су истакли да је Народна скупштина у јулу 2014. године усвојила сет реформских медијских закона. Током разговора било је речи и о актуелној ситуацији у области културе и информисања у Србији. Председница ПС СЕ нагласила је важност улоге парламентарних одбора за културу, имајући у виду значај који култура има за свако друштво.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
субота, 18. мај
  • Нема најава за изабрани датум

Цео календар догађаја