10. октобар 2024. Председница Одбора за Косово и Метохију Данијела Вујичић

10. октобар 2024. Председница Одбора за Косово и Метохију Данијела Вујичић

Четвртак, 10. октобар 2024.

Председница Одбора за Косово и Метохију упознала Подкомитет за Западни Балкан са ситуацијом на Косову и Метохији

На сесији Подкомитета за Западни Балкан, која се одржава у Београду, обратила се Данијела Вујичић, председница Одбора за Косово и Метохију Народне скупштине Републике Србије.


„Данас сам овде да изнесем забринутост у вези са ситуацијом на Косову и Метохији, где су Срби постали мета континуиране дискриминације и репресије. Деловање владе Аљбина Куртија у последњих неколико година представља озбиљну претњу стабилности региона и правима српске заједнице“, рекла је Вујичић.

Она је истакла да је брига државе Србије за српски и други неалбански народ који живи на Косову и Метохији оправдана, имајући у виду да се на том простору, посебно када је север Косова и Метохије у питању, свакодневно крше основна људска права и слободе, слобода кретања људи и робе. Притисак приштинских власти на српско становништво се врши срачунато и на начин који резултира новим расељавањем преосталих Срба, истакла је Вујичић. Она је нагласила да од 2013. године до сада, Србија има конструктиван приступ и испуњава своје обавезе из Дијалога, јер је јасно опредељена за пут нормализације односа. С друге стране, Приштина не поштује обавезе из Бриселског споразума и још увек није образовала Заједницу српских општина. Имовина Срба и другог неалбанског становништва на Косову и Метохији се отима, узурпира, стални су ициденти који су етнички мотивисани. Кроз законе које приштинске власти доносе у косовској скупштини, „легализује“ се отета српска имовина, истиче Вујичић.

Вујичић је подсетила да је Курти недавно насилно затворио институције јавних служби за Србе на Косову и Метохији и да су тиме Србима ускраћене основне услуге и процедуре, као и да је Влада Републике Србије позвала на повратак на „статус quo ante“ као суштински корак за сузбијање ескалирајућих ефеката једностраних акција, очување дијалога и поновно успостављање стабилности. Београд је навео конкретне, суштинске мере које су потребне за повратак на статус quo ante, а које су од суштинског значаја за сузбијање дестабилизујућих ефеката Куртијевих некоординисаних и дестабилизујућих акција.

„Сложеност и размере проблема су толике да без става и помоћи међународне заједнице, укључујући и Савет Европе, Приштина неће престати са застрашивањем Срба и другог неалбанског страновништа, неће престати са узурпирањем њихове имовине и угрожавањем њихових основних људских права и слобода“, закључила је председница Одора за Косово и Метохију.