Народна скупштина Републике Србије / Активности / Детаљи активности

Уторак, 8. јул 2008.
Председница Народне скупштине разговарала са словачким министром иностраних послова
Председница Народне скупштине Републике Србије проф. др Славица Ђукић-Дејановић примила је данас министра иностраних послова Словачке Републике Јана Кубиша, који борави у званичној посети нашој земљи.
Председница Народне скупштине Републике Србије проф. др Славица Ђукић-Дејановић примила је данас министра иностраних послова Словачке Републике Јана Кубиша, који борави у званичној посети нашој земљи.
Министар Кубиш је честитао Славици Ћукић- Дејановић избор за председника Народне скупштине и пожелео јој успешан рад. Он је истакао да Словачка подржава Србију на путу ка Европској унији и спремна је да јој у томе помогне. С тим у вези, изнео је уверење да што пре треба ратификовати Споразум о стабилизацији и придруживању са ЕУ.
Министар Кубиш је поновио да Словачка не признаје сампроглашену независност Косова и Метохије и сматра да се то питање мора решити уз доследно поштовање норми међународног права, односно поштовање Резолуције СБ УН 12 44. Међутим, Словачка подржава активности генералног секретара УН на Косово и Метохију и Мисију ЕУЛЕКС-а, која се, по његовој оцени, заснива на Резолуцији 12 44 СБ УН и треба да пружи заштиту свим становницима Косова.
Председница Народне скупштине изразила је захвалност Словачкој на принципијелној подршци нашој земљи у заштити дела своје територије, а затим је упознала госта са најважнијим задацима Народне скупштине и Владе у наредном периоду, а то су остваривање државних и националних интереса Србије, брже прикључење ЕУ, економски развој и побољшање социјалних прилика становништва и борба против криминала.
Председница Народне скупштине нагласила је да су за Србију неприхватљива било која решења статуса КиМ која нису донета у Савету безбедности УН и не заснивају се на нормама међународног права.
У разговору је заједнички оцењено да су добри политички односи Србије и Словачке основа за даље унапређење укупне билатералне сарадње, посебно економске, где има много простора за сарадњу у области инвестиција. Посебан допринос међусобном пријатељству даје словачка мањина у Србији, која представаља важан мост сарадње између Србије и Словачке.