Председница Народне скупштине проф.др Славица Ђукић Дејановић отвoрила конференцију „Људска права и парламентарци“

Председница Народне скупштине проф.др Славица Ђукић Дејановић отвoрила конференцију „Људска права и парламентарци“

Четвртак, 6. октобар 2011.

Председница Народне скупштине отвoрила конференцију „Људска права и парламентарци“

Конференција под називом “Људска права и парламентарци“, у организацији Народне скупштине Републике Србије и Мисије ОЕБС-а одржана је у Дому Народне скупштине.


Конференцију је отворила председница Народне скупштине Републике Србије проф. др Славица Ђукић-Дејановић. О великом значају конференције сведочи и присуство генералног секретара Интерпарламентарне уније Андерса Б. Џонсона, који се такође обратио присутнима. Учесницима су се обратили и заменик шефа мисије ОЕБС-а у Србији Томас Мур, стални кооринатор УН у Србији Вилијам С. Инфанте и заменица шефице Канцеларије Савета Европе Нађа Ћук.

Теме конференције биле су људска права и улога парламентараца, универзални систем заштите људских права, систем за заштиту и праћење људских права Савета Европе, систем парламентарне контроле, надзор и улога државних институција за људска права.

На Конференцији је представљена публикација „Људска права: Приручник за парламентарце“ у издању Интерпарламентарне уније и Високог комесаријата Уједињених нација за људска права, а чији је превод на српски језик и штампање помогла Мисија ОЕБС-а у Србији.

У току конференције обележено је 120 година од чланства Србије у Интерпарламентарној Унији и Дан демократије.

Отварајући Конференцију Људска права и парламентарци“, председница Народне скупштине Славица Ђукић Дејановић је истакла да Србија препознаје значај људских права, што је видљиво и у законодавној активности:

 

„Поштоване екселенције,

Колеге народни посланици,

Цењени гости,

Искораком из царства слобода у систем уређених односа, човечанство је поставило темеље развоја друштва и створило прве државе. Искораком у демокартију, тај први корак добио је свој пуни смисао. Са таквим почетком најтешњу везу остварујемо управо када, користећи се својом слободом, славимо право другог; појам демократија испуњавамо пуним смислом нарочито онда када, речено волтеријанским речником, борба за право људи да мисле другачије постаје сврха нашег рада.

 И ево нас данас, у Дому Народне скупштине Републике Србије, где смо се састали да говоримо управо о људским правима; моје је задовољство немерљиво, најпре стога што о овој свевременској теми говоримо у највишем законодавном и представничком телу у нашој земљи, али и зато што нас је окупило неколико изванредних повода.

Наиме, конференцијом о људским правима Народна скупштина обележава Међународни дан демократије - трећу годину заредом. Почев од 2008. године - када је Генерална скупштина Уједињених нација, на предлог ИПУ, прогласила 15. септембар Даном демократије - Народна скупштина пригодним активностима подсећа на демократске тековине и вредности.

Ове године, Народна скупштина обележава и 120 година од учлањења у Интерпарламентарну унију - најстарију и најбројнију међународну парламентарну организацију на свету. Интерпарламентарна унија основана је 1889. године и једна је од најстаријих међународних организација уопште, а Србија јој је приступила само две године после оснивања.

Циљеви за које се залаже Интерпарламентарна унија представљају темеље друштва. То су: међународни мир, одрживи економски развој, јачање парламентарне демократије, владавина права, људска и мањинска права, равноправност мушкараца и жена, већа заступљеност жена у јавним пословима, заштита права деце као најосетљивијег сегмента друштва.

Србија је поносна на свој историјат у овој организацији, те нам присуство драгих пријатеља и уважених гостију, тим пре, снажи осећај задовољства и почаствованости. Стога, дозволите ми да нарочито захвалим уваженом генералном секретару ИПУ, господину Андерсу Џонсону - који је у преходним годинама, својом посвећеношћу, обележио рад ове организације - што је међу својим многобројним обавезама одабрао да данас буде овде, са нама, у Београду.

А публикација пред нама, Приручник о људским правима, део је напора да се прокламоване вредности оживе у пракси и тако оствари ефикаснији рад парламента у области људских права.

Приручник је намењен посланицима, легитимним представницима народа, који желе да се додатно ангажују на заштити и промовисању људских права.

Објављен је 2005. године, у сарадњи Интерпарламентарне уније и Канцеларије комесара Уједињених нација за људска права, а садржи предлоге шта треба да се предузме како би се конкретно применила Универзална декларација о људским правима. Ово дружење дугујемо и нашим пријатељима, Мисији ОЕБС-а у Србији, која је омогућила превођење приручника, и којима желим да захвалим што су и овом приликом, као и небројено пута досад, подржали активности НСРС. 

Даме и господо, драги пријатељи,

Људска права представљају темељ, на којем се заснива наша цивилизација и из кога се црпи снага за формулисање културних образаца и правних норми.

Србија јасно препознаје значај људских права, што је видљиво и у законодавној активности – и ту, пре свега, мислим на усвајање Закона о забрани дискриминације, Закона о равноправности полова и ратификацију бројних међународних конвенција, али и на спољнополитичке активности у прихватању европских принципа на путу ка чланству у Европску унију.

Грађани Србије су осетљиви на низ питања у домену људских права, нарочито због историјског искуства нашег народа.  У име будућности од које очекујемо да у њој нека отворена питања и буду затворена, нека овај скуп и идеје које ћемо разменити буде још један залог за наредне деценије у којима ћемо на темељима демократије и људских права градити свет у којем живимо“.

 



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5