Понедељак, 28. март 2011.

Председница НСРС примила државног секретара за ЕУ у Министарству спољних послова Шпаније

Председница Народне скупштине Републике Србије проф. др Славица Ђукић-Дејановић примила је државног секретара за ЕУ у Министарству спољних послова и посланика Конгреса Краљевине Шпаније Дијега Лопеса Гарида (Diego Lopez Garrido).



Председница Народне скупштине Републике Србије проф. др Славица Ђукић-Дејановић примила је државног секретара за ЕУ у Министарству спољних послова и посланика Конгреса Краљевине Шпаније Дијега Лопеса Гарида (Diego Lopez Garrido).

Имајући у виду значај улоге парламената у демократском друштву, посебно као посланик Конгреса, Гаридо је изразио велико задовољство што је у прилици да се сусретне са председницом и народним посланицима НСРС у току своје прве посете Републици Србији. „Краљевина Шпанија има осећај највеће могуће симпатије према Републици Србији која има важно место у шпанској политици“, додао је Гаридо. Шпански државни секретар за ЕУ изразио је наду да ће 2011. година бити историјска за Србију пре свега, по питању стицања кандидатуре за ЕУ, што по његовом мишљењу, искључиво зависи од тога да ли ће Влада и Народна скупштина Србије бити у стању да пренесу Европској комисији резултате реформи које се спроводе у нашој земљи. Он је истакао, такође, да је оцењено као врло позитиван политички моменат постизање унутрашњег консензуса када је чланство Србије у ЕУ у питању. „Ми у Шпанији смо оптимисти по том питању, јер високо ценимо напоре Србије, која се заиста приближила ЕУ“, изјавио је Гаридо, који је такође оценио као потврду тих напора чињеницу да је две трећине чланица ЕУ, као и Европски парламент ратификовао ССП, али да је ипак остало још задатака у погледу боље сарадње са Хашким трибуналом, реформом правосуђа, добросуседским односима, изборним законодавством, заштите људских права и права својине и борбом против корупције и организованог криминала.

Ђукић-Дејановић је захвалила Шпанији на подршци Србији у свим ситуацијама у којима се Србија налазила и налази, посебно на подршци евроинтеграцији Србије и приниципијелном ставу око непризнавања једнострано проглашене независности Косова. Она је информисала Гарида да су кључни задаци НСРС из извештаја Европске комисије у погледу приступања Србије Европској унији приводе крају. У том смислу, она је истакла да су посланици НСРС обавили важан задатак око измене Пословника НСРС како независност регулаторних тела не би била угрожена, а да се на предлог измене Закона о избору народних посланика чека још мишљење Венецијанске комисије, са којим би се у потпуности укинуле бланко оставке и мандат припао посланику, а не политичкој партији. Такође је захвалила Шпанији јер је прва ратификовала ССП са Србијом и тиме имала утицаја на остале чланице ЕУ да то исто учине.

Говорећи о политичкој ситуацији Србије, на питање државног секретара за ЕУ Шпаније, председница је истакла да верује у нову енергију Владе Србије како би сви започети циљеви били постигнути и да ванредни избори би били на штету остваривања тих циљева.

Председница српског парламента указала је да би било од користи да се што пре потпише Споразум о социјалном осигурању две земље.


Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1