15. мај 2015. Председник Одбора за дијаспору и Србе у региону др Јанко Веселиновић и члан Одбора Александар Чотрић разговарали са потпредседником Централног савета Срба у Немачкој Миланом Чобановим

15. мај 2015. Председник Одбора за дијаспору и Србе у региону др Јанко Веселиновић и члан Одбора Александар Чотрић разговарали са потпредседником Централног савета Срба у Немачкој Миланом Чобановим

Понедељак, 18. мај 2015.

Председник и члан Oдбора за дијаспору и Србе у региону разговарали са потпредседником Централног савета Срба у Немачкој

Проф. др Јанко Веселиновић, председник Одбора за дијаспору и Србе у региону и Александар Чотрић, члан Одбора у петак, 15. маја 2015. године примили Милана Чобанова, потпредседника Централног савета Срба у Немачкој.


Милан Чобанов је у разговору истакао неколико битних сегмената везаних за нашу дијаспору у Немачкој и појаснио рад и активности српске организације, чији је потпредседник. Он је на почетку разговора указао на бројност и структуралну разноликост наше дијаспоре у Немачкој, као и фазе њиховог исељавања из матичне државе, другу и трећу генерацију и онај део који се деведесетих година прошлог века са простора бивше СФРЈ досељавао, а процес асимилације, по његовим речима, учинио своје. Централни савет Срба, основан пре осам година као волонтерска организација, првенствено се залаже за интересе и идеје свих Срба који живе у Немачкој, чиме оне истовремено постају битне и за Србију. Као јединствена организација, Централни савет Срба се бави интеграционим питањима Срба у Немачкој и фокус је на питањима Срба у односу према немачкој Влади. Наиме, као мигрантској организацији пружена јој је могућност да са развојним пројектима конкурише пред Владом Немачке, која одобрава њихово финансирање. Пројекти могу да се односе и на улагање у земљу порекла, чиме би се на овај начин пружио допринос дијаспоре економском развоју Републике Србије. Чобанов је у даљем разговору дао више информација и појашњења, која се тичу дугорочних планирања Републике Немачке и њиховог односа према цивилном друштву и мигрантима, као и због чега је положај Срба битан како за саме Србе који живе у Немачкој, тако и за Републику Србију. С обзиром на различитост у функционисању и правилима немачких покрајина, он је покушао да појасни начине и могућности за учења српског језика. На питање да ли Централни савет Срба располаже ажурном базом података о нашој дијаспори у Немачкој, Чобанов је рекао да постоје начини да се у виду анализа и примарних истраживања дође до званичних статистичких података.

На крају састанка учесници су се сложили да постоји потреба да се на јесен одржи седница Одбора на тему положаја наше дијаспоре у Немачкој.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
субота, 4. мај
  • Нема најава за изабрани датум

Цео календар догађаја