24.октобар 2012. Председник Стефановић на панел дискусији  „Отварање могућности за младе у данашњној глобалној економији“

24.октобар 2012. Председник Стефановић на панел дискусији „Отварање могућности за младе у данашњној глобалној економији“

Среда, 24. октобар 2012.

Председник Стефановић на панел дискусији 127.Скупштине ИПУ: „Отварање могућности за младе у данашњној глобалној економији“

Председник Народне скупштине мр Небојша Стефановић обратио се данас учесницима 127. Скупштине ИПУ говорећи на панел дискусији под називом: Отварање могућности за младе у данашњној глобалној економији.


„Екселенције,
Драге колеге,
Даме и господо,

Част ми је и задовољство да вам се обратим на овој панел дискусији. Верујем да ће нам прилика да данас разменимо знања и искуства помоћи да нађемо начина да отворимо могућности за наше младе. Живимо у тешким временима велике економске несигурности и постоје мишљења да се светска економија налази на прекретници.

Све већа незапосленост, нарочито међу младима, једна је од најгорих последица тренутне економске кризе. Незапосленост међу младима достигла је незапамћене размере, нарочито у Источној и Јужној Европи.

• Ми подржавамо све активности ИПУ везане за младе, као и сусрете младих парламентараца и организовање мрежа младих парламентараца. Залажемо се за имплементацију резолуције ИПУ о учешћу младих у демократском процесу.
• Свет је суочен са кризом у запошљавању младих: млади имају три пута веће шансе да буду незапослени од одраслих. Земље широм света суочавају се са незапосленошћу међу младима без обзира на степен њихове социо-економске развијености. Последице глобализације по младе су огромне.
• Неопходне мере које би обезбедиле могућности за младе захтевају одлучну акцију из свих дрштвених сфера. Улога парламентараца је да обезбеде те могућности за младе. Парламенти треба да установе националне политике за младе и донесу законе који подстичу развој младих, са посебним освртом на запошљавање младих.
• Тешкоће са којима се млади суочавају тражећи одговарајуће запослење отежавају други проблеми као што су недовољна обученост и тежак прелазак из школе на тржиште рада. Реформа образовања је неопходна како би се олакшала транзиција од образовања до посла.
• Морамо подстицати нашу посвећеност да третирмо младе људе као партнере. Партнерство између младих и одраслих је неопходно за бољу будућност свих нас.
• Утицај глобалне економске кризе на Србију је очигледан и претставља додатан терет по социјалну стабилност земље. Економски потенцијал Србије је, са друге стране, веома висок, али како би се тај потенцијал реализовао потребни су нам млади и способни људи, образовани и спремни да допринесу заједници.
• Нашој земљи је потребна стратегија за будућност, конкретна акција и решења за проблеме као што су огроман одлив мозгова из Србије у западне земље.
• Стратешки циљ Србије је да подстакне и стимулише све облике запошљавања младих, самозапошљавање и предузетништво, подижући свест, унапређујући перспективе и промовишући концепт предузетништва младих.
• Влада Србије, заједно са Парламентом и другим релевантним институцијама у Србији, предузима озбиљне кораке у циљу подстицања запослености међу младима. Сарађујемо са универзитетима, помажемо и подстичемо најбоље студенте, имамо различите едукативне програме и предузели смо мере да обезбедимо да се после студија у иностранству наши најбољи студенти врате у домовину. Чак и политика у Србији пролази кроз промене и нови талас младих политичара ступа на сцену и има значајне улоге у Влади и Парламенту.
• Један од наших највећих глобалних изазова – како нахранити свет – такође је и једна од највећих могућности.
• Светско становништво би 2050. требало да достигне 9 милијарди – а према проценама производња хране
• би требало да порасте за 70 процената – што је од пресудног значаја за отварање могућности за младе земљораднике и раднике у руралним областима.
• Они су нам потребни да би производили, процесуирали и износили на тржиште храну која ће нахранити свет. Такође су нам потребни да играју своју улогу – да раде као предузимачи, пружају услуге и зарађују плату – у развоју и економском расту њихових заједница.
• Такође су нам потребни како би се својом снагом и вољом укључили у борбу за добру управу и друштвени напредак на свим нивоима.

Драге колеге,

Наш задатак је јасан. Како бисмо обезбедили светлију будућност за наше потомке, морамо отварати могућности за младе. Свака генерација иде корак даље од претходне зато што стоји на раменима те генерације. Отворимо могућности као никада пре.

Поштовани парламентарци, хвала вам на пажњи“.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
среда, 24. април
  • Нема најава за изабрани датум

Цео календар догађаја