13. децембар 2019. године Председник Одбора за спољне послове и председница Одбора за спољне послове Посланичког дома Парламента Италије

13. децембар 2019. године Председник Одбора за спољне послове и председница Одбора за спољне послове Посланичког дома Парламента Италије

Петак, 13. децембар 2019.

Председник Одбора за спољне послове разговарао са председницом Одбора за спољне послове Посланичког дома Парламента Италије

Председник Одбора за спољне послове проф. др Жарко Обрадовић разговарао је данас са председницом Одбора за спољне послове Посланичког Дома Парламента Италије Мартом Гранде о билатералним односима Србије и Италије и процесу европских интеграција наше земље.


Обрадовић је у пријатељском разговору поручио да је неспорна жеља Србије да буде чланица Европске уније. Као највећи проблем Србије Обрадовић је навео питање Косова и Метохије коме је посвећено и једно преговарачко поглавље, као и питање унутрашње реформе ЕУ, што ће све додатно успорити процес проширења ЕУ. Он је истакао да Приштина не жели наставак дијалога са Београдом нити примењује оно на шта се обавезала Бриселским споразумом, пре свега не формира Заједницу српских општина, а пре годину дана увела је и таксе на робу из Србије и БиХ чиме је прекршила регионални споразум о трговини. Он је поновио да Србија жели наставак дијалога и подсетио да је у претходне две године 17 земаља повукло признање Косова, као и да Србија једино кроз дијалог жели да дође до решења проблема.

Говорећи о односима Србије и Италије председник Одбора за спољне послове истакао је да су они одлични упркос чињеници да је Италија признала Косово, што је само један аспект односа двеју држава. Он је навео и да Италија подржава Србију на њеном европском путу, да економска сарадња стално расте, као и да се залаже за унапређење парламентарне сарадње.

Председница Одбора за спољне послове Посланичког Дома Парламента Италије Марта Гранде поручила је да је њена земља веома активна у подршци коју даје земљама Западног Балкана на њиховом европском путу и оценила да ниво подршке грађана за улазак у ЕУ није само питање земаља кандидата, већ и саме ЕУ која треба да се промени.

Саговорници су разменили мишљења о критеријумима за улазак нових чланица у ЕУ и поштовању учињеног на европском путу, мигрантској кризи и другим изазовима са којима се ЕУ данас суочава, а Председница Одбора за спољне послове Посланичког Дома Парламента Италије позвала је српске колеге на конвенцију представника свих скупштина земаља Западног Балкана, која ће се на пролеће следеће године одржати у Италији.