Уторак, 14. септембар 2010.

Председник Одбора за просвету разговарао са представницима друштава историчара и географа

Председник Одбора за просвету др Зоран Шами разговарао је 14. септембра 2010. године са председницима Српског географског друштва, Проф. др Стеваном Станковићем и Друштва историчара Србије ''Стојан Новаковић'', Проф.



Председник Одбора за просвету др Зоран Шами разговарао је 14. септембра 2010. године са председницима Српског географског друштва, Проф. др Стеваном Станковићем и Друштва историчара Србије ''Стојан Новаковић'', Проф. др Момчилом Павловићем. Састанку су присуствовали и Радош Љушић, Наташа Ђука и Петар Иванковић чланови ДИС ''Стојан Новаковић'' и Славица Бошковић председник Актива наставника СГД.

Током разговора, председници ових удружења изложили су проблем и објаснили положај и тренутни статус националног блока предмета географије и историје како у средњим школама, тако и у свим осталим образовним профилима, укључујући и огледна одељења. Професори Станковић и Павловић су истакли да су предмети националног блока географија и историја због стратешких и националних интереса Републике Србије у складу са законом и да би требало да остану и буду обавезни општеобразовни предмет у свим средњим стручним школама, као и у свим осталим образовним профилима, укључујући и огледна одељења. У протекле четири године, на територији Републике Србије, око 20.000 средњошколаца образовало се по огледним плановима и програмима, у којима су географија и историја били изборни предмет. Наставни планови огледних образовних профила, који се реформом уводе у обавезан образовни васпитни систем, укључују значајне новине којима се географија и историја из групе обавезних – општеобразовних предмета у класичним одељењима, пребацују у групу изборних предмета у ''огледу''. Из наставних програма у ''огледу'' за предмет географија избачени су садржаји националне географије, а понуђени су као изборни у зависности од образовног профила, различити програмски садржаји стручних географија, као што су географија сточарства, географија хране, медицинска географија и сл. Присутни гости, замолили су председника Одбора за просвету да обавести народне посланике и чланове Одбора о овом проблему, јер би географија и историја требало и у будућности да остану и буду у групи обавезних општеобразовних предмета за све образовне профиле и све њихове наставне планове и програме, укључујући и огледне, у свим средњим школама на територији Републике Србије. Они су изложили и решење проблема тако, да за предмет географије, фонд часова буде 70 у првом разреду, са предложеним програмом ''Географија Србије и савремени процеси у Европи и свету'', а да у другом и трећем разреду буде обавезни стручни предмет у оним школама у којима то струка захтева. Такође, да за предмет историја, фонд часова буде 140 у току школовања са програмом опште, националне и историје подручја рада школе. Истовремено, присутни гости су предложили да Одбор у сарадњи са Националним просветним саветом и Министарством просвете буде иницијатор формирања комисије од представника научних институција и стручних удружења, која би била формирана ради ревизије огледних образовних програма за све образовне профиле пре увођења у обавезни образовно васпитни систем.

Председник Одбора за просвету др Зоран Шами је обећао присутнима да ће на првој наредној седници Одбора пренети изложени проблем, како би се решио статус и положај наставних предмета географије и историје.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
понедељак, 6. мај
  • Нема најава за изабрани датум

Цео календар догађаја