27. јануар 2017. Председник Одбора за дијаспору и Србе у региону на обележавању Међународног дана Холокауста у Уједињеним нацијама

27. јануар 2017. Председник Одбора за дијаспору и Србе у региону на обележавању Међународног дана Холокауста у Уједињеним нацијама

Петак, 27. јануар 2017.

Председник Одбора за дијаспору и Србе у региону присуствовао обележавању Међународног дана Холокауста у Уједињеним нацијама

Централна манифестација Дана Холокауста одржана је 27. јануара у Генералној скупштини Уједињених нација, на којој су, први пут у историји, седели, у првом реду, преживели српски логораши из Јасеновца Јелена Радојичић и Јастребарског Гојко Рончевић, заједно са преживелим Јеврејима из Аушвица.


На комеморативним манифестацијама у Њујорку на Дан сећања на жртве Холокауста и на Централној комеморацији у седишту УН, коју је предводио Владимир Божовић, саветник и специјални изасланик председника Владе Републике Србије Александра Вучића, учествовала је бројна српска делегација у чијем саставу су били и мр Иван Костић, председник Одбора за дијаспору и Србе у региону Народне скупштине Републике Србије, као и научни истраживачи, амбасадори УНИЦЕФ-а и уметници.

Промотери кампање „Јасеновачки незаборав“ су историчари из седам земаља и јавне личности попут примадоне Београдске опере и народне посланице Јадранке Јовановић, Ане Софреновић, амбасадора УНИЦЕФ-а, Вјере Мујовић Прајс.

У оквиру пројекта српско-јеврејске академске заједнице и дијаспоре „Јасеновац -75 – Њујорк“, у Њујорку је, на Међународни дан Холокауста, 27. јануара, који је и Дан Светог Саве, отворена изложба „Истина о Јасеновцу – право на незаборав“, до сада највећа изложба о овом логору приређена у иностранству.

На изложби је изложена обимна грађа из архива више земаља: Израела, Немачке, САД, Италије, Норвешке, Србије, Републике Српске и Хрватске.

Уметнички директор изложбе је режисер Емир Кустурица, директор Андрићевог института, амбасадор УНИЦЕФ-а и потписник Меморандума о сарадњи српске и јеврејске заједнице и дијаспоре.

Поред изложбе, организован је низ комеморативних манифестација, као што је научна конференција о Јасеновцу, у организацији њујоршког Института за Јасеновац, израелског Института за Холокауст и уз подршку министарстава спољних послова Србије и Израела, као и помен јасеновачким жртвама у њујоршком Парку Холокауста у присуству српске и јеврејске дијаспоре и преживелих логораша.

Да подсетимо, након потписивања Меморандума о разумевању између Института за холокауст из Тел Авива, њујоршког Института за Јасеновац, Андрићевог института и САНУ, у Министарству спољних послова у Београду, у присуству министра Ивице Дачића и амбасадора Израела др Алоне Фишер Кам, 6. октобра 2016. године, у Народној скупштини Републике Србије, у организацији Одбора за дијаспору и Србе у региону, уследило је јавно слушање о заштити културе сећања на жртве Јасеновца и НДХ, затим и комеморативне свечаности у Њујорку, док ће наредни корак бити организовање светске конференције о Холокаусту и геноциду у НДХ, у априлу ове године.


Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1