9. септембар 2013. Председник Народне скупштине и представници посланичких група састали се са амбасадорима акредитованим при седишту ОЕБС

9. септембар 2013. Председник Народне скупштине и представници посланичких група састали се са амбасадорима акредитованим при седишту ОЕБС

Понедељак, 9. септембар 2013.

Председник Народне скупштине и представници посланичких група састали се са амбасадорима акредитованим при седишту ОЕБС

Председник Народне скупштине др Небојша Стефановић срео се данас, у палати Србија са двадесет и четири амбасадора акредитованих при Организацији за европску безбедност и сарадњу у Бечу.


Поред председника Стефановића и амбасадора при ОЕБС-у, у разговорима су учестовали председници, односно представници посланичких група: Верољуб Арсић из Српске напредне странке, Дијана Вукомановић из Социјалистичке партије Србије, Владимир Илић из Уједињених региона, Бојан Костреш из Либералног савеза Војводине и Мирослав Маркићевић из Нове Србије.

Председник Стефановић обавестио је амбасадоре о актуелној ситуацији, приоритетима рада реконструисане Владе и њеним циљевима, о законима донетим у Народној скупштини и законодавној активности у наредном периоду, посебно о законима из области правосуђа за које је нагласио да су значајни због области владавине права али и наступајућих преговора са Европском унијом и поглавља 23 и 24, у тим преговорима.
Стефановић је посебно подвукао значај борбе против корупције и криминала, односно увођење нулте толеранције према корупцији, приоритета у раду Владе и парламентарне већине, што сматра значајним у нашим европским интеграцијама, али и због привлачења значајнијих страних инвестиција. Наш псновни спољно политички циљ у наредном периоду је прикључење Европској унији, наставио је Стефановић и додао да је улога парламента у том процесу веома значајна, потсетивши да у Народној скупштини постоји Одбор за европске интеграције кога води представница највеће опозиционе странке Наташа Вучковић. Председник Народне скупштине је такође рекао да у том процесу види улогу Народне скупштине пре свега у контроли процеса и хармонизацији закона у складу са европским тековинама и стандардима, закључивши да желимо да покажемо колики значај придајемо интеграцијама у Европску унију. Поред тога Стефановић је нагласио значај напретка у преговорима са привременим косовским институцијама у Бриселу, посебно у областима телекомуникација и енергетике, али је посебну пажњу посветио и значају одржавања лоалних избора на Косову и Метохији нагласивши да је изузетно значајно да постоје једнака права за Србе на изборима што се свакако односи и на име листе. Улога ОЕБС-а у стварању фер и безбедне атмосфере на тим изборима је од највећег значаја имајући у виду да је положај Срба веома осетљив и да је потребно обезбедити значајну излазност.

Стефановић је део свог излагања посветио регионалној сарадњи, сарадњи са региоалним организацијама и иницијативама, наглашавајући економску али и политичку сарадњу. Председник Народне скупштине је изразио захвалност ОЕБС-у на сарадњи у протеклом периоду, али и на помоћи пруженој посебно у реализацији пројеката у сарадњи са парламентом.

Њ.Е. амбасадор Норвешке, Роберт Квиле, координатор групе амбасадор ОЕБС-а изразио је захвалност због пријема и додао да је циљ посете, имајући у виду да ће 24 амбасадора посетити још Бујановац, Косовску Митровицу, Приштину и Скопље, да се упознају са ефектима мисије ОЕБС-а у региону, али и да саслушају регионалне лидере и сазнају њихово мишљење о питањима од регионалног интереса.

Анбасадорима ОЕБС-а се обратила Дијана Вукомановић речима да овај сазив парламента има 14 посланичких група и да је битна комуникација и координација у региону у којем постоји још доста неповерења и додала да је после пуних 30 година, колико траје косовски проблем, ова Влада и овај парламент Србије дају велики конструктивни допринос у проналажењу решења. Она је додала да су помирење и сардња кључни у региону а да том процесу парламентарна дипломатима даје велики допринос. Вукомановићева је такође скренула пажњу на чињеницу да је следећа година година обележавања почетка Првог светског рата и да би реинтепретирање историје угрозило резултате помирења у региону, закључивши да имамо пуно поверење у ОЕБС поводом улоге ове међународне организације на изборима на Косову и Метохији.

Владимир Илић из Уједињених региона је рекао да се његова странка залаже за регионализацију Србије и додао да ску кључни домети ове Владе, историјски договор са представницима привремених косовских институција, организовање локалних избора на Космету и велики напредак у европским интеграцијама, односно започињање преговора за приступање Европској унији. Илић се захвалио ОЕБС-у на подршци у реформама и закључио да Србија има јасну европску перпективу.

Мирослав Маркићевић из Нове Србије је рекао да су у протеклих годину и по дана Влада, парламентарна већина и грађани Србије доказали да једмо за Европску унију и заложио се за што скорији почетак преговора са Европском унијом, као признање свих напора које смо учинили. Маркићевић је такође приметио да је присуство двојезичних или вишејезичних написа на свим релеватним институцијама и обележјима у Србији уобичајено и заложио се да се исти принцип примени и на суседну земљу, чланицу Европске уније где тако нешто представља проблем.

Бојан Костреш из Либералног савеза Војводине је нагласио да је његова странка опозицина али да мора да похвали Владу Србије која је енергично кренула у европске интеграције и приступила решењу косовског проблема, односно кренула у одлучну борбу против корупције и изразио жаљење што то није учинила претходна Влада коју је његова странка подржавала. Костреш је при том нагласио чињеницу да у војвођанском парламенту постоји 6 званичних језика, међу којима је и хрватски језик, иако нема битнијих лингвистичких разлика са српским језиком, додајући да сматра да би управо Војводина требало да представља мост између Србије и Европе.

Верољуб Арсић из Српске напредне странке је рекао да су и раније Владе имале вољу али не и одлучност да се реше највећи проблеми у држави, наглашавајући да се то пре свега односи на напредак у разговорима са представницима привремених косовских институција, што је покренуло и процес европских интеграција. Арсић је оценио да су под теретом прошлости занемаривани проблеми попут корупције и занемаривања владавине права. Била је потребна храброст да се покрене борба против организованог криминала и корупције, нагласио је Арсић и додао да је то проблем читавоиг региона уз констатацију на дан је на том пољу потребна још ближа регионална сарадња. Додајући да је Закон о јавним набавкама, донешен у парламенту, можда међу најбољима у Европи и свету, Арсић је закључио да је тиме подстакнуто и решење проблема контроле јавних финансија.

Доминик Шредер, амбасадор Велике Британије је хтео да сазна више о контролној улози парламента, амбасадора Грчке Андреаса Пападакиса је занимао став о учешћу српске заједнице на локалним изборима на Космету. Коначно, амбасадор Аустрије је желео да чује мишљење председника Стефановића о међупарламентарној регионалној сарадњи.

У одговору на питања амбасадора, председник Народне купштине је рекао да је од почетка свог мандата рад Народне скупштине посматрао кроз успешност приоритета које је поставио: снажну и у јавности видљиву законодавну активност, заштиту демократије и свих мањинских права, укључујући и политичка као у надзорну улогу парламента у контролу извршне власти. Када је у питању став локалних заједница са севера Космета и учешћа у предстојећим локалним изборима Стефановић је рекао да је чињеница да су локалне заједнице иницијално одбијале Бриселски споразум али да је учињен огроман напор да се то превазиђе као и да се боримо да излазност на изборима буде максимална могућа па је зато најважније да се обезбеди материјална и физичка сигурност Срба , јер њихова угроженост не доприноси поверењу, па је зато улога ОЕБС-а у читавом процесу тако важна. Када је у питању међупарламентарна регионална сарадња Стефановић је нагласио да је у протеклом периоду направљен значајан искорак у сарадњи са парламентима читавог региона и посебно нагласио сарадњу са парламентима Румуније, Бугарске, Македоније и Грчке, нарочито у оквиру такозваног твининг, заједничког пројекта на јачању стручног капацитета парламента. Председник Народне скупштине је такође поменуо састанке са председницима парламената Словеније, Босне и Херцеговине, али и недавну посету председника парламента Црне Горе и новоизабраног председавајућег Парламентарне скупштине ОЕБС-а, Ранка Кривокапића. Поред тога закључио је да регионалне организације и грађанске иницијативе, попут Игманске иницијативе пружају могућност истраживања различитих могућности сарадње и повезивања и навео пример Нордијског модела, сарадње нордијских земаља који би у појединим сегментима био прихватљив и за наш регион.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5