21. новембар 2012. Председник Народне скупштине и шеф УНМИК-а на КиМ

21. новембар 2012. Председник Народне скупштине и шеф УНМИК-а на КиМ

Среда, 21. новембар 2012.

Председник Народне скупштине примио шефа УНМИК-а на КиМ

Председник Народне скупштине Републике Србије, мр Небојша Стефановић, примио је Њ.Е. Фарида Зарифа, специјалног представника генералног секретара УН и шефа УНМИК-а на КиМ.


Шеф УНМИК-а се захвалио на пријему и честитао на избору председнику Народне скупштине. Обавестио је о акивностима на терену, оценивши да се ситуација драстично променила од почетка примене Резолуције 1244 СБ УН. Оценио је да је основна улога УН МИК-а у коришћењу могућности за превазилажење кризе, те да је ова мисија, пре свега, усмерена пре свега на тражењу простора за сопствени утицај, ради обезбеђивања стабилности на терену, заштити српске мањине, борби против дискриминације, у чему се редовно обраћају и врше утицај преко ЕУЛЕКС-а и КФОР-а. Пренео је да је у претходном периоду постојала снажнија подршка новог специјалног представника ЕУ, као и да је посредовање других међународних институција неопходно, с обзиром на узак маневарски простор УНМИК-а, пошто приштинске институције више не прихватају мандат ове мисије. Поздравио је конструктивно постављање наше стране поводом ових питања и пренео да УНМИК улаже значајне напоре како би Приштина променила свој однос према северу Косова. Упозорио је да приштинска страна треба да прође канал за комуникацију са УНМИК-ом и оценио да треба да уложи напор како би приштинско руководство било прихватљив саговорник Београда. Посебно је указао да би од изузетног значаја за повољан развој ситуације била перцепција становништва севера Косова о томе да су њихови интереси непосредно укључени у платформу Београда и у том контексту се повољно изразио о посетама шефа Канцеларије за Косово и Метохију, Александра Вулина, северу Косова.

Председник Стефановић се захвалио на пруженим информацијама и подвукао интерес наше стране за улогу УН у решавању питања Косова и Метохије. Оценио је да је УНМИК значајан фактор стабилности, те је упознато специјалног представника Зарифа о информацијама наше стране о угрожености безбедности српске заједнице, што онемогућава могућност повратка расељених лица.

Специјални представник Зариф је поновио став о доследном залагању Мисије УН за поштовање принципа, те да су преко низа извештаја релевантних међународних организација сви релевантни актери врло добро упознати са ситуацијомна терену и објективним разлозима за забринутост Србије. Сагласио се са ставом да је ситуација у погледу функционисања институција Приштине дугорочно неодржива и да ће у предстојећем периоду Мисија УН процењивати ситуацију првенствено на основу резултата у домену поштовања и унапређења људских права.

Заједнички је констатовано да је неопходно да се сарадња и редовне комуникације интензивирају.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5