24. октобар 2012. Обраћање председника Народне скупштине мр Небојше Стефановића учесницима на заседању скупштине Интерпарламентарне уније

24. октобар 2012. Обраћање председника Народне скупштине мр Небојше Стефановића учесницима на заседању скупштине Интерпарламентарне уније

Среда, 24. октобар 2012.

Председник Народне скупштине обратио се учесницима на 127. Скупштини ИПУ

Председник Народне скупштине Србије, Небојша Стефановић, који предводи делегацију на заседању скупштине Интерпарламентарне Уније у Квебеку, у Канади, обратио се учесницима конференције говором на тему, “Питања држављанства, идентитет и културне различитости у глобализованом свету.


У говору који је изазвао велику пажњу и интерес учесника, председник Стефановић је рекао да прихватањем плурализма можемо одговорити на питања бољег медђсобног разумевања, прихватити етничке, културне, расне и верске различитости и тако боље разумети једни друге.
Он је додао да интеграција и препознавање потреба етничких и верских мањина представља значајно питање за Србију и констатовао да данас има много институција поред државе, са којима се грађани идентификују, попут цркве и интересних група. Међутим, рекао је Стефановић, само парламент представља грађане кроз институцију демократских избора јер постоји могућност да бирају и буду изабрани и тако представљају глас народа, бранећи људска права, и што је још важније, демократију.
Србија је мултинационална и мултиетничка земља. У парламенту Аутономне покрајине Војводине говори се на шест званичних језика, што га чини другим у Европи, јер са више званичних језика функционише само Европски парламент. Ми смо поносни на ту чињеницу, закључио је Стефановић, али и нагласио да различитост, национални идентитет или језик не могу бити аргумент за сецесију. Србија не може и неће прихватити сецесију Косова и Метохије, али ће Србија такође у пуном капацитету учествовати у дијалогу са Приштином, који не треба да прихвате само политичке елите већ и сви Албанци и Срби.
Председник НС РС Небојша Стефановић закључио је своје излагање цитатом бившег америчког председника Франклина Делана Рузвелта, “Да би цивилизација опстала, морамо гајити науку људских односа – способност свих народа да живе заједно – у истом свету, у свету мира.”