13. септембар 2012. Председник Народне скупштине у разговору са делегацијом парламентарне фракције ЦДУ-ЦСУ у Бундестагу

13. септембар 2012. Председник Народне скупштине у разговору са делегацијом парламентарне фракције ЦДУ-ЦСУ у Бундестагу

Четвртак, 13. септембар 2012.

Председник Народне скупштине разговарао са делегацијом парламентарне фракције ЦДУ-ЦСУ у Бундестагу

Председник Народне скупштине Небојша Стефановић примио је делегацију парламентарне фракције ЦДУ – ЦСУ у немачком Бундестагу.


Представници владајуће коалиције у Немачком парламенту, које је предводио Андреас Шокенхоф, потпредседник парламентарне групе Хришћанско-демократске уније, нагласили су чињеницу да Бундестаг има посебну групацију која се бави интеграцијом земаља западног Балкана у Европску унију и да је њихова посета начин да се стекну одређена сазнања о ситуацији у нашој земљи и о њеним напорима на путу придруживања Европској унији. Господин Шокенхоф је оценио да је придруживање Србије Европској унији у интересу Немачке и додао да ће Бундестаг пре одлуке о следећој фази придруживања Србије Бундестаг сам донети своју одлуку. Он је са задовољством констатовао да се променом владе и новом скупштинском већином у парламенту нису променили приоритети српске политике који се односе на придруживању Европској унији. Господин Шокенхоф је уверио свог домаћина у потпуну отвореност немачког парламента према Србији и пренео очекивања да ће јасни поступци које Србија треба да предузме да би започела процес преговора бити предузети у наредном периоду како би Бундестаг могао да да зелено светло за наредну фазу преговора.

Представници Демохришћанске уније заинтересовани су за блиску сарадњу са српским парламентом и ван питања која се односе на Европску унију, они желе блиске контакте са посланицима српског парламента и према речима Андреаса Шокенхофа, уз помоћ фондације Конрад Аденауер, они су спремни да сарадњу два парламента подигну на виши ниво.

Председник Народне скупштине Небојша Стефановић захвалио се на подршци представника посланичке групе у немачком парламенту и оценио да је у односима Србије и Немачке отворена нова ера као и да се нада да ће то у наредном периоду бити видљиво и у сарадњи парламената. Ми смо свесни улоге коју Немачка и њен парламент имају у Европској унији и врло смо расположени да унапредимо парламентарну сарадњу у свим областима изјавио је председник Скупштине Стефановић и упознао госте са приоритетима за које сматра да ће у парламенту убрзати и унапредити процесе према Европској унији. Он је посебно истакао значај рада парламентарних одбора у контроли извршне власти као и напора да рад самог парламента буде транспарентнији и ближи јавности. Што се тиче испуњавања услова који ће довести до следеће фазе у односима са Европском унијом председник Стефановић је посебно истакао читав низ закона који ће се ускоро наћи пред Скупштином и који се односе на борбу против корупције и побољшање рада правосуђа у Србији. Он је међутим нагласио да и поред хитности и потребе за што скоријим уређењем одређених области инсистира да свако предложено законско решење прође одговарајућу процедуру и дебату у којој ће учествовати целокупна јавност и о којима ће суд дати и одговарајући скупштински одбори.

Заједнички је констатовано да би међусобне посете парламентарних делегација помогле да се нека искуства из рада Бундестага пренесу нашим посланицима, посебно онима који су први пут у парламенту.