13. септембар 2018. Учеснице Конгреса

13. септембар 2018. Учеснице Конгреса

Четвртак, 13. септембар 2018.

Први Међународни конгрес женских мрежа у Ирској: 100 година од када су жене добиле право гласа

Женска парламентарна мрежа Србије пример добре праксе.


Више жена у политици доприноси трајном миру и стабилности и доноси не само нови квалитет у одлучивању и управљању, већ води ка функционалнијем и бољем друштву, рекла је Наташа Михаиловић народна посланица СДПС-а на првом Међународном конгресу женских мрежа и кокуса одржаном у Даблину у Ирској, поводом обележавања 100 година од када су жене у тој земљи добиле право гласа.

На конгресу који је организовао женски кокус Парламента Ирске, а који је окупио парламентарке из 50 земаља широм света, као и представнице цивилног сектора, бизниса и спорта, учествовале су и народне посланице Марија Јевђић из Посланичке групе Јединствена Србија и Марија Јањушевић из Посланичке групе Двери. На првом Међународном конгресу женских мрежа парламентарке су размениле искуства и мишљења кроз разговор о изазовима и проблемима са којима су суочене жене широм света и томе како могу заједно да раде и учествују у њиховом решавању. Скуп је организован на највишем државном нивоу и окупирао је велику пажњу медија. Учесницама се обратио и Лео Варадкар премијер Ирске, а уочи почетка скупа Мајкл Хигинс, председник Ирске, приредио је свечану вечеру.

Србија је, према заступљености жена у политици и јавном животу, у врху земаља ЕУ и у извештајима међународних организација наводи се као добар пример напретка и унапређења родне равноправности. Представљајући рад Женске парламентарне мреже, народна посланица Наташа Михаиловић навела је податак да се са 93 народне посланице, колико их је сада у парламенту, приближавамо заступљености 40 одсто жена у Народној скупштини. Жене у Србији обављају највише функције и у извршној власти, од премијерске, преко министарских позиција, а и новац грађана Србије такође је у рукама жене, гувернера Народне банке.

Питање родне равноправности и положаја жена не дели се на политичку припадност већ уједињује све политичке партије и грађане, а Женска парламентарна мрежа је добар пример како је могуће, упркос политичким и идеолошким разликама, радити заједно и постизати добре резултате на унапређењу положаја жена кроз законодавну активност. То је на скупу навела и представница Интерпарламентарне уније, на панел дискусији о важности и утицају женских кокуса и мрежа широм света.

Као једно од главних постигнућа ЖПМ, народна посланица Наташа Михаиловић је навела увођење родне равноправности у све законе који се доносе у Народној скупштини. Родно одговорно буџетирање постало је део Закона о буџету и Закона о буџетском систему захваљујући напорима ЖПМ, што је резултирало већим издвајањем новца за женско предузетништво и подстицање жена које се баве пољопривредом. ЖПМ је постигла значајне резултате и изменом Кривичног законика, према којем сексуални деликт над малолетницима више не застарева, као и заједничким радом на доношењу Закона о борби против насиља у породици.

Жене у Србији, Ирској и широм света не могу да чекају да прође још сто година, како би, равноправно са мушкарцима, заједнички креирале бољи и праведнији свет, закључила је у обраћању народна посланица Наташа Михаиловић.

На крају Конгреса усвојена је декларација којом се исказује спремност и намера да парламентарке широм света наставе са заједничким радом и повезивањем, како би се до краја 2020. године формирале женске мреже у свим парламентима и како би заједнички радиле на унапређивању положаја жена и решавању проблема са којима се суочавају жене у њиховим земљама и свету.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5