Уторак, 7. октобар 2008. - Четвртак, 23. октобар 2008.

Прва седница Другог редовног заседања Народне скупштине Републике Србије у 2008. години

Председница Народне скупштине Републике Србије проф. др Славица Ђукић-Дејановић сазвала је Прву седницу Другог редовног заседања Народне скупштине Републике Србије у 2008. години, за уторак 7. октобар 2008. године, са почетком у 13,00 часова.



Председница Народне скупштине Републике Србије проф. др Славица Ђукић-Дејановић сазвала је Прву седницу Другог редовног заседања Народне скупштине Републике Србије у 2008. години, за уторак 7. октобар 2008. године, са почетком у 13,00 часова.

Народна скупштина је усвојила следећи дневни ред:

1. Предлог закона о заштити података о личности

2. Предлог закона о потврђивању Додатног протокола уз Конвенцију о заштити лица у односу на аутоматску обраду личних података у вези са надзорним органима и прекограничним протоком података

3. Предлог закона о одузимању имовине проистекле из кривичног дела

4. Предлог закона о одговорности правних лица за кривична дела

5. Предлог закона о потврђивању Уговора о гаранцији између Републике Србије и Европске банке за обнову и развој „Београдски аутопут и обилазница“

6. Предлог закона о потврђивању Уговора о гаранцији између Републике Србије и Европске инвестиционе банке „Обилазница око Београда“

7. Предлог закона о странцима

8. Предлог закона о заштити државне границе

9. Предлог закона о потврђивању Оквирног уговора о зајму закљученог између Републике Србије и Банке за развој Савета Европе

10. Предлог закона о Агенцији за борбу против корупције

11. Предлог закона о изменама и допунама Закона о финансирању политичких странака

12. Предлог закона о давању гаранције Републике Србије Немачкој финансијској институцији KFW по задужењу ЈП „Електропривреда Србије“ (Мере заштите животне средине у термоелектранама на лигнит)

13. Предлог закона о измени и допуни Закона о високом образовању

14. Предлози одлука о изменама и допунама Одлуке о избору чланова одбора Народне скупштине Републике Србије

Првог дана рада, по преласку на дневни ред седнице, народни посланици указивали су на повреде Пословника, постављали питања и тражили обавештења.

У наставку рада, народним посланицима обратила се, у име предлагача, министарка правде Снежана Маловић.

Образлажући предложене законе, министарка Маловић је казала да се њиховим усвајањем ствара нормативни амбијент за заштиту података о личности, за ефикасно сузбијање организованог криминала и корупције. Она је истакла да су ови закони битни у процесу приступања наше земље ЕУ, хармонизацији прописа наше земље са прописима ЕУ, а да су нарочито значајни за укидање виза грађанима Србије за државе ЕУ.

До краја дана, Народна скупштина водила је заједнички начелни претрес о предлозима закона о заштити података о личности, о одузимању имовине проистекле из кривичног дела, о одговорности правних лица за кривична дела, о Агенцији за борбу против корупције, о изменама и допунама Закона о финансирању политичких странака и јединствени претрес о Предлогу закона о потврђивању Додатног протокола уз Конвенцију о заштити лица у односу на аутоматску обраду личних података, у вези са надзорним органима и прекограничним протоком података.

Другог дана рада, 8. октобра, Народна скупштина је наставила заједнички начелни претрес и јединствени претрес о тачкама 1, 3, 4, 10, 11 и 2 утврђеног дневног реда седнице.

У преподневном делу рада, народни посланици су указивали на повреде Пословника, тражили обавештења и постављали питања.

У наставку рада, Народна скупштина је окончала заједнички начелни претрес о предлозима закона о заштити података о личности, о одузимању имовине проистекле из кривичног дела, о одговорности правних лица за кривична дела, о Агенцији за борбу против корупције, о изменама и допунама Закона о финансирању политичких странака и јединствени претрес о Предлогу закона о потврђивању Додатног протокола уз Конвенцију о заштити лица у односу на аутоматску обраду личних података, у вези са надзорним органима и прекограничним протоком података.

У поподневном делу рада, Народна скупштина започела је заједнички јединствени претрес о предлозима закона о потврђивању Уговора о гаранцији између Републике Србије и Европске банке за обнову и развој «Београдски аутопут и обилазница»; Уговора о гаранцији између Републике Србије и Европске инвестиционе банке «Обилазница око Београда»; Оквирног уговора о зајму закљученог између Републике Србије и Банке за развој Савета Европе и начелни претрес о Предлогу закона о давању гаранције Републике Србије немачкој финансијској институцији KFW по задужењу ЈП «Електропривреда Србије» (Мере заштите животне средине у термоелектранама на лигнит).

У име предлагача, народним посланицима се обратила министарка за национални инвестициони план Верица Калановић. Министарка Калановић истакла је да реализација ових зајмова подразумева финансијску подршку за четири велика национална пројекта: два велика инфраструктурна пројекта везана за град Београд, један пројекат везан за део обилазнице око Београда, један за изградњу 500 станова и један пројекат везан за унапређење екологије код термоелектрана. Министарка је позвала народне посланике да подрже предложене законе, јер ће од ових пројеката директну или индиректну корист имати грађани Србије.

У наставку рада, Народна скупштина је констатовала престанак мандата народном посланику Верану Панићу, изабраном са Изборне листе Српска радикална странка – др Војислав Шешељ, пре времена на које је изабран.

Председница Народне скупштине проф.др Славица Ђукић-Дејановић одредила је паузу у раду Народне скупштине у времену трајања директног преноса заседања Генералне скупштине Уједињених нација, на чијем дневном реду је Нацрт резолуције Републике Србије, којом се од Међународног суда правде тражи саветодавно мишљење о легалности једнострано проглашене независности Косова и Метохије, како би народни посланици могли да прате расправу у Генералној скупштини УН-а.

У наставку рада, председница Народне скупштине поздравила је прихватање Резолуције Србије у Генералној скупштини УН и честитала Министарству спољних послова на постигнутом успеху.

До краја дана, народни посланици окончали су заједнички јединствени претрес и начелни претрес о тачкама 5, 6, 9 и 12 утврђеног дневног реда седнице.

Трећег дана рада, 9. октобра, Народна скупштина водила је заједнички начелни претрес о Предлогу закона о странцима и Предлогу закона о заштити државне границе.

Пре отварања претреса, народни посланици указивали су на повреде Пословника.

У име предлагача, Ивица Дачић, први потпредседник Владе - заменик председника Владе и министар унутрашњих послова образложио је предложене законе. Истакао је да придруживање Европској унији за Србију представља стратешко опредељење и национални интерес, а то подразумева усвајање европских стандарда у области заштите државне границе и доношење нове законске регулативе о странцима, што су уједно и претпоставке за стављање Републике Србије на белу шенген листу.

На крају преподневног рада, председница Народне скупштине закључила је заједнички начелни претрес о тачкама 7. и 8. утврђеног дневног реда.

У наставку седнице, Народна скупштина водила је начелни претрес о Предлогу закона о измени и допуни Закона о високом образовању.

Представник предлагача закона, министар просвете др Жарко Обрадовић позвао је народне посланике да подрже предложене измене и допуне које предвиђају смањење броја бодова за упис у наредну годину студија. Ово је кратак закон, али изузетно значајан и студенти очекују да ће бити брзо усвојен, нагласио је министар просвете.

До краја дана, народни посланици окончали су начелни претрес о 13. тачки утврђеног дневног реда.


Четвртог дана рада, 10. октобра, Народна скупштина обавила је јединствени претрес о предлозима одлука о изменама и допунама Одлуке о избору чланова одбора Народне скупштине Републике Србије, које су поднеле посланичке групе.

Пошто је закучен претрес о 14. тачки дневног реда, председавајућа, потпредседница Народне скупштине Гордана Чомић, обавестила је народне посланике да ће Народна скупштина у дану за гласање одлучивати о предлозима ових одлука.

У наставку Прве седнице Другог редовног заседања (14. октобар), Народна скупштина обавила је расправу у појединостима о Предлогу закона о заштити података о личности, на који су амандмане поднели Заштитник грађана и народни посланици.

Председавајућа Гордана Чомић, потпредседница Народне скупштине, подсетила је да је током заседања 8. октобра Народна скупштина констатовала престанак мандата пре истека времена на које је изабран народном посланику Верану Панићу, са Изборне листе Српска радикална странка-др Војислав Шешељ.

На основу извештаја Републичке изборне комисије и Административног одбора, Народна скупштина је на овој седници констатовала потврђивање мандата народном посланику Зорану Поповићу, са Изборне листе Српска радикална странка-др Војислав Шешељ.

Такође, на седници је констатован престанак мандатата пре истека времена на које је изабран народном посланику Ферзи Ћеловићу, са Изборне листе за европску Србију – Борис Тадић, а потврђен је мандат народном посланику Бајраму Шеховићу, са исте изборне листе.

Шестог дана рада, 15. октобра, Народна скупштина водила је расправу у појединостима о Предлогу закона о одузимању имовине проистекле из кривичног дела, на који су амандмане поднели народни посланици.

Народни посланици су указивали на повреде Пословника, тражили обавештења и постављали питања о организацији скупа студената испред зграде Народне скупштине поводом Предлога закона о измени и допуни Закона о високом образовању.

У поподневном делу рада, председавајућа Гордана Чомић, потпредседница Народне скупштине, обавестила је народне посланике да су са представницима студената разговарали овлашћени представници и председници посланичких група, као и председник скупштинског Одбора за просвету, напоменувши да ће о свему бити благовремено обавештени до почетка отварања расправе у појединостима о Предлогу закона о измени и допуни Закона о високом образовању.

Седмог дана рада, 16. октобра, Народна скупштина је водила расправу у појединостима о Предлогу закона о одузимању имовине проистекле из кривичног дела.

Народни посланици су у току дана указивали на повреде Пословника, тражили обавештења о питањима везаним за поскупљење цене гаса у Србији и тражили присуство министра рударства и енергетике Петра Шкундрића у Народној скупштини.

У поподневном делу рада председавајућа, потпредседница Народне скупштине Гордана Чомић прочитала је народним посланицима обавештење председнице Народне скупштине проф.др Славице Ђукић-Дејановић, да ће седница Одбора за индустрију, којој ће присуствовати министар рударства и енергетике Петар Шкундирић, бити одржана сутра 17. октобра 20008. године са почетком у 13 часова.

До краја дана Народна скупштина је окончала расправу у појединостима о Предлогу закона о одузимању имовине проистекле из кривичног дела.


У наставку седнице, осмог дана рада (17. октобра), Народна скупштина обавила је расправу у појединостима о Предлогу закона о одговорности правних лица за кривична дела.

На почетку рада, народни посланици наставили су да указују на повреде Пословника, тражили су да се на дневни ред стави резолуција о Косову и Метохији коју је је поднело 108 народних посланика СРС, ДСС и НС, као и седницу на којој би се расправљало о државној политици према Косову и о Еулексу. Поставили су и више питања о поскупљењима и упису студената на наредне године студија.

У поподневном делу рада, Народна скупштина започела је расправу у појединостима о Предлогу закона о Агенцији за борбу против корупције.

Председник Одбора за индустрију Милорад Буха обавестио је Народну скупштину да је одржана седница Одбора на којој је министар рударства и енергетике др Петар Шкундрић упознао чланове Одбора са информацијом Министарства рударства и енергетике о цени природног гаса. Народни посланици наставили су да траже обавештења о питањима везаним за поскупљење цене гаса у Србији и захтевали да их Влада обавести о мерама које предузима.

До краја дана Народна скупштина водила је расправу у појединостима о Предлогу закона о Агенцији за борбу против корупције.

Деветог дана рада, 18. октобра, Народна скупштина окончала је расправу у појединостима о Предлогу закона о Агенцији за борбу против корупције и у току преподневног рада обавила расправу у појединостима о Предлогу закона о изменама и допунама Закона о финансирању политичких странака.

У наставку седнице Народна скупштина започела је расправу у појединостима о Предлогу закона о странцима.

Десетог дана рада, 20. октобра, Народна скупштина наставила је расправу у појединостима о Предлогу закона о странцима. У преподневном делу рада, народни посланици наставили су да указују на повреде Пословника и траже обавештења о разлозима поскупљења цене гаса за домаћинства у Србији.

У наставку рада, Народна скупштина је окончала претрес у појединостима о Предлогу закона о странцима.

У наставку седнице (21. октобар), пре него што је председница Народне скупштине проф. др Славица Ђукић-Дејановић отворила седницу по дневном реду, претрес у појединостима Предлога закона о заштити државне границе, народни посланици наставили су да указују на повреде Пословника и тражили обавештења о разлозима поскупљења цене гаса за домаћинства у Србији.

Дванаестог дана рада (22.октобар), народни посланици су, током преподневног дела седнице, наставили да се јављају за реч, указујући на повреде Пословника. Поставили су и већи број питања, која ће, како је рекла председавајућа, потпредседница Народне скупштине Гордана Чомић бити прослеђена надлежним органима.

До краја дана Народна скупштина обавила је претрес у појединостима о Предлогу закона о заштити државне границе.


Пошто је завршен претрес у појединостима, у име предлагача, за реч се јавио Ивица Дачић, први потпредседник Владе - заменик председника Владе и министар унутрашњих послова који је захвалио на конструктивној расправи и дао нека објашњења предложених решења. Дачић је позвао народне посланике, да имајући у виду значај доношења закона о странцима и о заштити државне границе, подрже њихово усвајање, истићућу да су они у интересу грађана.


У наставку седнице, тринаестог дана рада (23.октобар), Народна скупштина обавила је претрес Предлога закона о давању гаранције Републике Србије Немачкој финансијској институцији KFW по задужењу ЈП „Електропривреда Србије“ (Мере заштите животне средине у термоелектранама на лигнит), у начелу и у појединостима.

У преподневном делу седнице Народна скупштина обавила је претрес у појединостима

Предлога закона о измени и допуни Закона о високом образовању.

На крају расправе, народним посланицима се, у име предлагача, обратио министар просвете др Жарко Обрадовић.Он је позвао народне посланике да гласају за предложени закон, јер је то у интересу студената, пошто се омогућава упис већег броја студената у наредну годину.

Пошто је обављена расправа о свим тачкама утврђеног дневног реда, председница Народне скупштине Славица Ђукић-Дејановић одредила је као Дан за гласање 23. октобар 2008. године, са почетком у 13 часова.

Дан за гласање

У Дану за гласање, 23. октобра, Народна скупштина усвојила је у начелу и у појединостима предлоге закона из дневног реда Прве седнице Другог редовног заседања

Тако је за Предлог закона о заштити података о личности гласало је 137 народних посланика, а за Предлог закона о потврђивању Додатног протокола уз Конвенцију о заштити лица у односу на аутоматску обраду личних података у вези са надзорним органима и прекограничним протоком података 136 народних посланика.

Народна скупштина усвојила је Предлог закона о одузимању имовине проистекле из кривичног дела са 128 гласова, док је за Предлог закона о одговорности правних лица за кривична дела гласало 137 народних посланика.

За Предлог закона о потврђивању Уговора о гаранцији између Републике Србије и Европске банке за обнову и развој „Београдски аутопут и обилазница“ гласало је 137 народних посланика, а за Предлог закона о потврђивању Уговора о гаранцији између Републике Србије и Европске инвестиционе банке “Обилазница око Београда “ 136 народних посланика.

За Предлог закона о странцима гласало је 159 народних посланика, а за Предлог закона о заштити државне границе 154 народна посланика.

У Дану за гласање, народни посланици усвојили су и: Предлог закона о потврђивању Оквирног уговора о зајму закљученог између Републике Србије и Банке за развој Савета Европе и то са 135 гласова народних посланика, Предлог закона о Агенцији за борбу против корупције са 134 гласова народних посланика, Предлог закона о изменама и допунама Закона о финансирању политичких странака са 135 гласова народних посланика.

У наставку рада, усвојени су Предлог закона о давању гаранције Републике Србије Немачкој финансијској институцији KFW по задужењу ЈП „Електропривреда Србије“ (Мере заштите животне средине у термоелектранама на лигнит), са 134 гласова, а затим и Предлог закона о измени и допуни Закона о високом образовању, са 135 гласова народних посланика.

Народна скупштина је затим усвојила Предлоге одлука о изменама и допунама Одлуке о избору чланова одбора Народне скупштине Републике Србије, које су поднеле посланичке групе Г17 Плус, Нова Србија, Партија уједињених пензионера Србије, Социјалистичка партија Србије-Јединствена Србија, За европску Србију и Демократска странка Србије- Војислав Коштуница.

У Дану за гласање Народна скупштина одлучивала је о повредама Пословника, на које су током седнице указивали народни посланици, и закључила је да ни у једном случају нису повређене одредбе Пословника.

Пошто је Народна скупштина обавила разматрање свих тачака дневног реда и одлучивање о њима, председница Народне скупштине Славица Ђукић-Дејановић закључила је Прву седницу Другог редовног заседања Народне скупштине Републике Србије у 2008. години.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31