16. октобар 2015. Учесници Седме конференције председника парламената земаља Западног Балкана

16. октобар 2015. Учесници Седме конференције председника парламената земаља Западног Балкана

Понедељак, 19. октобар 2015.

Потпредседник Бечић учествовао на Седмој конференцији председника парламената земаља Западног Балкана

Потпредседник Народне скупштине Републике Србије мр Игор Бечић учествовао је на Седмој конференцији председника парламената земаља Западног Балкана, којa се одржала 16. октобра 2015. године у Будимпешти, Р. Мађарска.


На Конференцији су учествовали председници парламената Мађарске (Ласло Кевер), Албаније (Илир Мета), Црне Горе (Ранко Кривокапић), Македоније (Трајко Вељанoски) као и председавајући Дома скупштине БиХ (Борјана Кришто), председавајући Дома народа БиХ (Бариша Чолак), председавајући Представничког Дома Парламента Федерације БиХ (Един Мушић) и председавајући Дома народа парламента Федерације БиХ (Лидија Брадара), као и председник парламента АП Војводина Иштван Пастор.

У оквиру прве сесије на тему „Југоисточна Европа на путу ка ЕУ“, потпредседник Бечић је указао да блиском сарадњом, залагањем и разумевањем све земље Југоистичне Европе могу заједнички да искористе пун потенцијал региона и побољшају живот и општи просперитет, не само својих грађана, већ и шире. Оценио је да је наша земља опредељена да у пуној мери развија билатералне односе, како са својим непосредним суседима, тако и са свим државама региона Југоисточне Европе. Предочио је да важну карактеристику регионалне сарадње, односно снажан везивни фактор региона представља сама Европска унија, као и да из тога и произилазе разлози који су подстакли мултилатералну сарадњу на Балкану, односно у Југоисточној Европи у новије време, а односе се на интерес самог региона: објективна упућеност суседа једних на друге због ограничености националних тржишта, развоја инфраструктуре, регулисања социјалних и економских питања, коришћења заједничких ресурса. Истакао је да наша држава води активну политику с циљем јачања међународног поверења и успостављања добросуседских односа и сарадње, што је у складу са настојањима Србије да допринесе јачању мира и стабилности у региону.

У оквиру друге сесије на тему „Актуелни безбедносни изазови у Југоисточној Европи – могућа решења“, потпредседник Бечић се осврнуо на питање актуелне избегличке и миграционе политике у Европи указавши да оквир политичког деловања по питању избегличке и миграционе политике одавно превазилази националне оквире. Оценио је да миграциона политика треба да се посматра на глобалном нивоу, укључујући сарадњу и координацију имеђу земаља порекла, транзита и одредишта. У том контексту је истакао да je Србија, као држава западног Балкана која своју будућност види у Европској унији, спремна да се енергично залаже за заједнички пројекат солидарне избегличке политике. Нагласио је да разумна решења можемо да нађемо само заједнички и само на европском нивоу, као и да морамо поштовати своје националне интересе, али да не смемо заборавити међународне обавезе и норме хуманитарног права, као и солидарност, људскост, милосрђе и емпатију.

На Конференцији је изнето неколико званичних предлога за унапређење регионалне сарадње и реформе регионалних институција, као и за унапређење интеграције региона у Европску унију. У питању је нови приступ регионалној сарадњи у будућности која би била заснована на обнављању културних, економских и политичких веза, превазилажењу наслеђа прошлости и изградњи односа који ће одговорити на изазове будућности, и најважније на развоју новог духа сарадње.

Закључак Конференције изнео је председник парламента Мађарске Ласло Кевер који је указао да Мађарска снажно подржава интеграције свих земаља Западног Балкана у Европску унију што ће значајно допринети стабилности и пропсеритету региона Југоисточне Европе, као и да се мађарска страна противи постављању нових услова за пријем држава Западног Балкана у ЕУ.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5