13. јун 2017. Народни посланици на интерпарламентарном састанку „Борба против насиља над женама и девојчицама“

13. јун 2017. Народни посланици на интерпарламентарном састанку „Борба против насиља над женама и девојчицама“

Среда, 14. јун 2017.

Посланици на интерпарламентарном састанку „Борба против насиља над женама и девојчицама“

Народни посланици Дубравка Филиповски и Милорад Мијатовић учествовали су на интерпарламентарном састанку представника Централне и Југоистичне Европе у Букурешту од 12. до 14. јуна под називом „Борба против насиља над женама и девојчицама“.


Представљајући Парламент Србије у овој области, народна посланица Дубравка Филиповски је на панелима, између осталог, истакла да је Србија међу првим државама, пре четири године, ратификовала Конвенцију Савета Европе о спречавању насиља над женама и децом. Имплементацијом Конвенције Народна скупштина Републике Србије усвојила је неколико веома важних закона, међу којима је најважнији Закон о спречавању насиља над женама и децом који је ступио на снагу 1. јуна ове године.

,,Највећи ефекат у примени Закона очекујемо од примене две хитне мере: удаљавање насилника из стана и забрана приласка жртви. Ове две мере се први пут примењују у законодавству у Србији. Законом је предвиђена и дисциплинска одговорност за носиоце правосудних функција уколико не поступају у роковима који су предвиђени, али постоји и прекршајна одговорност ако су у питању полицијски службеници. Закон се спроводи транспарентно и већ у првим данима примене има резултате. Примени Закона је претходила шестомесечна обука за 1500 тужилаца, полицајаца и судија. Задатак обуке био је да полицајци, тужиоци и судије препознају насиље и разликују га од породичне свађе и конфликта“, истакла је народна посланица Дубравка Филиповски.

Са становишта надзорне улоге Народне скупштине у примени Закона о спречавању насиља над женама и децом важна је стална едукација друштва да је било какав облик насиља недопустив, боља међусобна координација надлежних институција, сарадња са локалним комисијама и саветима за спречавање насиља, прецизна евиденција о насиљу као и континуирана подршка жртвама насиља. Такође, изменама Кривичног законика уведена су нова кривична дела полне слободе као и незастаревање сексуалног деликта.

У Србији су на снази и два закона која су названа по девојчицама, жртвама злочина: Тијанин и Маријин закон, чији су животи променили законе. По Тијанином закону полиција на основу пријаве нестанка лица истог часа креће у потрагу. Маријин закон се односи на пооштрену контролу и казне за педофиле.

Такође, Филиповски је навела да се на насиље не може одговарати само новим казнама и још већом силом. У ову акцију мора се укључити цело друштво, а о насиљу над женама и децом мора да се разговара у школама, болницама и породицама. Охрабрује што су парламентарци и парламентарке удружени у напорима да се искорени насиље над женама и децом с обзиром да свака трећа жена у свету трпи неки облик насиља. У Србији је у протеклих десет година убијено 326 жена, због чега је 18. мај проглашен Даном жртава насиља, истакла је Филиповски, и додала да је веома важно подржати и умрежавање жена и заједнички рад на постизању пуне родне равноправности.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5