Народна скупштина Републике Србије / Активности / Детаљи активности
Понедељак, 18. мај 2009.
Посета делегације Одбора за спољне послове, одбрану и безбедност Сената Чешке Републике Народној скупштини
Делегације одбора за иностране послове и за европске интеграције, које су предводили председници ових одбора проф. др Драгољуб Мићуновић и Ласло Варга, имали су данас у Дому Народне скупштине одвојене разговоре са делегацијом Одбора за спољне послове, одбрану и безбедност Сената Чешке Републике која, на челу са председником Одбора Јиржи Динстбиром, борави у посети нашој земљи.
Делегације одбора за иностране послове и за европске интеграције, које су предводили председници ових одбора проф. др Драгољуб Мићуновић и Ласло Варга, имали су данас у Дому Народне скупштине одвојене разговоре са делегацијом Одбора за спољне послове, одбрану и безбедност Сената Чешке Републике која, на челу са председником Одбора Јиржи Динстбиром, борави у посети нашој земљи.
Председник Динстбир се посебно интересовао за наставак преговора Србије са Европском унијом о Споразуму о стабилизацији и придруживању и истакао да све политичке странке у чешком парламенту подржавају Србију на европском путу.
Председник Одбора за иностране послове Мићуновић је рекао да је Србија очекивала да ће током чешког председавања Европској унији бити ратификован ССП Србије са ЕУ, али да је тај процес блокиран због захтева Холандије да Србија оствари пуну сарадњу са Хашким трибуналом што, по његовој оцени, није аргументован разлог. Условљавање наставка процеса приближавања Србије ЕУ испуњавањем преосталих обавеза према овом суду, не води рачуна о демократским процесима у нашој земљи, рекао је Мићуновић и нагласио да је за већину грађана Србије ЕУ најприхватљивија опција, али да је стално блокирање и одлагање тог процеса контрапродуктивно.
Мићуновић је истакао да је Србија са своје стране учинила све што је потребно за укидање визног режима за путовање својих грађана у иностранство, као и да очекује одговоре ЕУ на тај као и на захтев за подношење кандидатуре за чланство, како бисмо се припремали за чланство у ЕУ. Из досадашњих изјава званичника ЕУ стиче се утисак да ЕУ чини индиректан притисак на Србију ради „нормализације“ односа са Косовом и Метохијом које је нелегално прогласило независност. Парламент и Влада Србије не прихватају једнострано проглашену независност Косова и Метохије, већ су опредељени за решавање тог питања на терену међународног права. То говори о нашој одговорности за безбедност у региону, истакао је Мићуновић.
Председник Динстбир се сагласио са оценом саговорника и рекао да ЕУ, под изговором непотпуне сарадње са Хагом, „држи цео народ у шаци“ и да неједнак став према свим народима на овом простору представља грубо кршење међународног права. Он је рекао да су чешки Парламент и председник Републике, као и чешки народ били против признања једнострано проглашене независности Косова и Метохије. Динстбир је изразио бојазан да је издавање српских пасоша косовским Албанцима могући узрок страха у Чешкој и неким другим земљама ЕУ од ширења албанске мафије.
У разговору је наглашено да кроз историју српски и чешки народ везују добри односи и да они треба да јачају кроз сарадњу и размену искустава у образовању, науци, култури и другим областима. У делегацији су били народни посланици Нада Колунџија, Наташа Вучковић, Момир Марковић, Влајко Сенић, Жељко Ивањи и Балинт Пастор.
Председник Одбора за европске интеграције Ласло Варга упознао је чешке парламентарце са законодавним активностима Народне скупштине које су усмерене на усклађивање великог броја домаћих закона са законодавством Европске уније. До краја маја, овај сазив Народне скупштине усвојиће око 170 законских аката.
Председник Одбора је рекао да су усвојени сви закони неопходни за визну либерализацију са Европском унијом, коју очекујемо до краја године. „У ЕУ постоји умор од проширења, а у Србији умор од чекања“, рекао је Ласло Варга. Он је изнео уверење да ће Србија моћи да учини велики корак у правцу придруживања тек када у ЕУ буде постигнут политички консензус о сарадњи Србије са Хашким трибуналом.
Председник Одбора за спољне послове, безбедност и одбрану Сената Чешке Републике Јиржи Динстбир поновио је да Чешка подржава Србију на путу ка ЕУ и заложио се за даље јачање међупарламентарне и свих других видова сарадње.
У делегацији је био и народни посланик Момир Марковић.
Током дана, парламентарну делегацију Чешке Републике примио је и председник Одбора за одбрану и безбедност Драган Тодоровић. Он је у разговору нагласио да Србија не може да прихвати отимање Косова и Метохије, што је противно међународном праву.
Тодоровић је такође говорио о проблемима на које опозиција наилази у раду Парламента, а посебно у настојању да се обавља посао цивилне контроле над радом служби безбедности.
Председник Одбора чешког Сената Динстбир је рекао да ће се, после пресуде Међународног суда правде, за коју претпоставља да ће бити у корист Србије, створити простор да свака поједина земља која је до сада признала независност Косова и Метохије преиспита своју одлуку.
Чланови Групе пријатељства са Чешком, које предводио народни посланик Павел Марчок, разговарали су са чешким парламентарцима о могућностима за унапређење конкретних видова сарадње, као што је сарадња појединих градова и регија, у чему већ постоје позитивна искуства.