Понедељак, 22. март 2010.

Посета Радне групе за права детета Народне скупштине граду Лесковцу

Чланови Радне групе за права детета Снежана Стојановић-Плавшић, Никола Крпић, Злата Ђерић, Милан Станимировић, Милица Војић Марковић, Снежана Седлар и Мехо Омеровић, које је предводила председница Народне скупштине Републике Србије и председавајућа Радне групе за права детета проф. др Славица Ђукић – Дејановић посетили су локалну самоуправу у Лесковцу у оквиру активности Радне групе.



Чланови Радне групе за права детета Снежана Стојановић-Плавшић, Никола Крпић, Злата Ђерић, Милан Станимировић, Милица Војић Марковић, Снежана Седлар и Мехо Омеровић, које је предводила председница Народне скупштине Републике Србије и председавајућа Радне групе за права детета проф. др Славица Ђукић – Дејановић посетили су локалну самоуправу у Лесковцу у оквиру активности Радне групе. Ова посета је реализована у сарадњи са УНИЦЕФ-ом, са којим је Народна скупштина потписала Меморандум о разумевању, са циљем да се допринесе већој и квалитетнијој улози Парламента у унапређењу положаја деце у Србији.

Посета Лесковцу је организована као активност Радне групе за права детета, имајући у виду да ова локлана самоуправа није усвојила Локални план акције за децу, а све у циљу промовисања ЛПА као стратешког документа и саставног дела програма развоја града и иницирање процеса његове израде, као и упознавања народних посланика са стањем и иницијативама у локалним самоуправама по питањима заштите, остваривања и кршења права деце.

Председница Народне скупштине, народни посланици, заменица директорке УНИЦЕФ-а Лезли Милер и представници УНИЦЕФ-а, сусрели су се у згради јабланичког Управног округа са начелником Управе јабланичког округа Владаном Маринковићем, координатором Тима за Локални план акције за децу Прокупље Дејаном Костадиновићем, представницима локалних организација која се баве заштитом права деце и са представницима О-РУК! тима деце и младих из Прокупља, као и са децом из Лесковца.

Поздрављајући присутне, председница Народне скупштине и председавајућа Радне групе проф. др Славица Ђукић – Дејановић изразила је захвалност домаћинима што су омогућили да се овакав скуп организује, ради бољег упознавања и размене искуства у раду на питањима заштите и реализације права детета. ''Сигурна сам да ће ово бити први у низу сусрета, јер ви и ми имамо заједнички циљ – да учинимо све што је у нашој моћи, у оквиру наших надлежности, али и више од тога, да деца у Србији расту здрава, буду добро образована, имајући могућност да се развијају до својих пуних капацитета'' рекла је Ђукић-Дејановић. Председница је упознала присутне и са досадашњим радом и активностима Радне групе.

Изразивши задовољство што су представници локалне власти Лесковца показали иницијативу за развијање могућности у заштити деце, председница је истакла и да ће у процесу израде новог Пословника настојати да се Радна група успостави као стално радно тело у Скупштини, а све у циљу да деца и њихова права постану саставни део скупштинског рада, јер су њихова питања од општег друштвеног занчаја.

Заменица директорке УНИЦЕФ-а Лезли Милер је истакла да ова организација већ годинама успешно сарађује са многим општинама у Србији и да је њихов приоритет размена искустава са свим локалним самоуправамa које желе да им циљ буде обезбеђивање подједнаких услова и једанкост за сву децу. Она је додала да су општине у којима је реализован ЛПА документ постале боља места за развој деце, чиме је знатно побољшан квалитет живота свих породица, нарочито оних маргинализованих.

У наставку радног дела, присутнима се обратила члан Савета за права детета Владе Републике Србије Оливера Зечевић, представивши Национални план акције за децу, који је Влада усвојила 12. фебруара 2004. године, а којим је дефинисана политика Републике Србије према деци за период до 2015. године.

Као пример добре праксе, Дејан Костадиновић је представио процес реализације и резултате ЛПА у локалној самоуправи Прокупље.

Др Ана Пешикан је својим обраћањем покушала присутнима да приближи ЛПА, наглашавајући да све што се ради за децу, мора да се ради заједно са децом. Она је указала на важност активног укључивања деце и младих у доношењу одлука о питањима која се њих тичу. Представник УНИЦЕФ-а Милица Бојић је својом интерактивном презентацијом о изазовима и важности укључивања деце и младих у ЛПА, подстакла младе Лесковца и Прокупља, да многобројним питањима и коментарима отворе дискусију са присутним гостима.

Представници О-РУК! тима деце младих из Прокупља, су присутнима представили њихов рад, којим су спроведене бројне акције у тој општини, руководећи се слоганом: Грађани по мери деце.

По завршетку сваког излагања, ђаци учесници скупа су постављали питања и указивали на тешкоће са којима се свакодневно суочавају, како у школи тако и у ваннаставним активностима.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2