Уторак, 22. септембар 2009.

Петнаеста седница Одбора за пољопривреду

Чланови Одбора за пољопривреду су, на седници од 22. септембра, разматрали Информацију Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде о жетви соје и сунцокрета, берби кукуруза, вађењу шећерне репе и ценама у 2009. години.



Чланови Одбора за пољопривреду су, на седници од 22. септембра, разматрали Информацију Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде о жетви соје и сунцокрета, берби кукуруза, вађењу шећерне репе и ценама у 2009. години.

Информацију је Одбору представио министар Саша Драгин, који је исткако да су повољне метеоролошке прилике омогућиле раније сазревање овогодишњег рода житарица, па тиме и ранију жетву. До почетка септембра обране површине под кукурузом износиле су 2 одсто рода, сунцокрета 70 одсто, соје 35 одсто и шећерне репе 2,6 одсто. Овогодишња очекивана производња кукуруза износи 6.600.000 тона, соје 352.000 тона, а шећерне репе 3.055.000 тона. Очекивана производња сунцокрета је 376.000 тона, с обзиром да је ове године посејано 20 одсто мање у односу на прошлу годину. Министар Драгин је навео да Министарство пољопривреде прати кретање цена пољопривредних производа на берзама у региону и свету и додао да за сада код нас нема већих одступања, па самим тим, не постоји потреба за интервенцијама. И даље је присутан проблем разлике у квалитету производа код нас и у свету, а цене на светском тржишту остају ниске због утицаја светске економске кризе. Цена соје је ове године виша, цена кукуруза ће код нас износити око 8,50 динара, сунцокрета око 16,00 динара, а сви показатељи говоре да ће овогодишња цена шећерне репе бити виша. Он је обавестио чланове Одбора и да је акција Министарства у вези са набавком ђубрива за пољопривредне прозивођаче дала ефекте, јер је цена ђубрива пала за 20 одсто. Што се тиче субвенција, иако је ребалансом буџета смањен аграрни буџет, постигнуто је да пољопривредници добију средства за почетак радова, као и да се исплате сва заостала дуговања. План Министарства је да се све субвенције реализују до краја октобра ове године. Министар је такође обавестио чланове Одбора да је покренута кампања за повећање безбедности у саобраћају возача пољопривредних машина, коју су подржале стручна јавност и многе јавне личности. Министар је истакао и да у наредном периоду Министарство пољопривреде планира упућивање у скупштинску процедуру предлога закона о водама, о шумама, о ветерини, о дивљачи и ловству, о пиву, о пољопривредним службама и о органској производњи.

У расправи о изнетим информацијама чланови Одбора изнели су замерке на начин формирања откупних цена и постојање монопола. Такође, покренута су питања доношења законске регулативе којом би се заштитили примарни пољопривредни произвођачи и питања у вези са лошом трговинском разменом коју Србија има са Републиком Српском. Истакнуто је да је узрок лошег стања у пољпривреди, али и лошег положаја индивидуалних произвођача монопол, погрешна приватизација прерађивачких капацитета и лоша организованост индивидуалних пољопривредних произвођача у удружења.

Након расправе, чланови Одбора усвојили су већином гласова Информацију Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде о жетви соје и сунцокрета, берби кукуруза, вађењу шећерне репе и ценама у 2009. години и закључили да ресорно министарство, у оквиру законских могућности, треба да помогне јачању удружења индивидуалних пољопривредних произвођача, обезбеди већи број јавних складишта пољопривредних производа и помогне удружењима да договоре повољнију набавку пољопривредне механиизације од дистрибутера.

До краја рада, председник Одбора је упознао чланове Одбора са приспелим представкама, а постугнут је и начелан договор око одржавања једне од наредних седница Одбора у Новом Пазару. Заменик председника Одбора Синиша Стаменковић укратко је информисао колеге о састанку представника Одбора за пољопривреду са делегацијом Народне скупштине Републике Српске.

Седници је председавао Зоран Машић, председник Одбора за пољопривреду.


Одбори везани за ову активност



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2