19. септембар 2014. Годишња конференција мреже омбудсмана за децу југоисточне Европе

19. септембар 2014. Годишња конференција мреже омбудсмана за децу југоисточне Европе

Петак, 19. септембар 2014.

Парламентарци разговарали са учесницима Годишње конференције мреже омбудсмана за децу југоисточне Европе

Циљ састанка чланова Одбора за права детета, потпредседника Народне скупштине и учесника Годишње конференције мреже омбудсмана за децу југоисточне Европе, био је размена искустава у сарадњи парламената и омбудсмана, као независних државних тела.


Заменица председника Одбора за права детета, Нада Лазић истакла је да су народни посланици, као и релевантна радна тела Народне скупштине годинама уназад препознали важност питања заштите права детета у Србији и потребу за побољшањем њиховог положаја. У прилог томе сведочи и податак да су у протеклом периоду образовани пододбори и радне групе који су се бавиле побољшањем положаја права детета у Србији.
На састанку је наглашена важност настојања да деца, уколико већ не могу да буду изузета из мера које се примењују у условима економске кризе, треба да трпе што је мање могуће.
Заменица заштитника грађана Гордана Стевановић истакла је да је економска криза можда и највише погодила децу. Осврнула се и на статистичке податке који су забрињавајући, а који показују да се број деце у Србији између два пописа становништва ( 2002. и 2011. године) смањио за 205.000, те да деца чине свега 17,2 посто укупне популације у Србији.
Потпредседница Народне скупштине Гордана Чомић поручила је омбудсманима да их оно што раде, чини једином светлом тачком у нашој земљи. Нагласила је да је под теретом економске кризе фокус са људских права, па тако и права детета, премештен на економско поље. Зато је поручила омбудсманима да им пружа пуну подршку у њиховом раду.
Да парламент треба да да кључни допринос у заштити права детета сматра и потпредседник Народне скупштине проф. др Владимир Маринковић. Он је истакао чињеницу да наша земља у протеклих 25 година није имала дугорочан стратешки план развоја, па тако ни план развоја и унапређења права детета. Сматра да је иста ситуација и у региону и да је једна таква стратегија потребна свим земљама, како би омбудсмани могли успешно да обављају свој задатак.
Заједнички закључак сусрета је да је што тешња и јача сарадња парламента и омбудсмана неопходна како би се проблеми који постоје, на пољу заштите права детата не само дефинисали него и решавали.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5