Четвртак, 14. октобар 2010.

Осма седница Одбора за урбанизам и грађевинарство

На седници од 14.октобра, чланови Одбора за урбанизам и грађевинарство прихватили су у начелу Предлог закона о Просторном плану Републике Србије од 2010. до 2020.године, који је поднела Влада Републике Србије.



На седници од 14.октобра, чланови Одбора за урбанизам и грађевинарство прихватили су у начелу Предлог закона о Просторном плану Републике Србије од 2010. до 2020.године, који је поднела Влада Републике Србије.

Министар животне средине и просторног планирања Оливер Дулић изразио је задовољство што ће се на дневном реду седнице Народне скупштине наћи Предлог овог закона. Он је навео да Предлог закона представља важан и стручан документ који Србија први пут доноси. Такође, Предлог закона односи се на период од 10 година, одсликава спону између прошлости, садашњости и будућности и представља уговор грађана са будућношћу, истакао је министар Дулић. У изради Предлога Простоног плана узети су у обзир сви до сада усвојени стратешки документи и он као такав представља услов за реформу физичке и институционалне инфраструктуре у земљи. То је кровни документ и услов развоја и израде осталих планова и стратегија, с обзиром да је до сада само 20 процената Србије покривено плановима. Доношењем овог Предлога закона држава ће урадити свој део посла, што ће бити основ да и локалне самоуправе израде своје планове и урбанистичке акте, како би територија целе Србије била плански и урбанистички уређена. У остваривању визије овог Предлога закона дефинисане су политике децентрализације, полицентризма, интеграције и одрживог развоја, а посебна пажња посвећена је руралном развоју, закључио је министар Дулић.

Професор Стојков, са тимом стручњака који су радили на изради овог Предлога закона, представио је члановима Одбора стручни аспект Просторног плана. Он је навео да је овај документ прошао широку јавну расправу на стручним нивоима, као и усаглашавање са представницима 150 општина и 24 града. Основни принципи Просторног плана су уређена природа и животна средина као темељ развоја; ревитализовано становништво и хумани капитал као основни смисао развоја; одржива економија као стандард развоја; децентрализација-заједница као нуклеус развоја; полицентризам-градови као мотори развоја и интеграције-интерно и екстерно умрежавање. Утврђени основни циљеви су уравнотежени регионални развој и унапређена социјална кохезија; регионална конкурентност и проступачност; одрживо коришћење ресурса и заштићена и унапређена животна средина; заштићено и уређено одрживо коришћено природно и културно наслеђе, предео и просторно-функционална интегрисаност у окружење.

У расправи о Предлогу закона чланови Одбора оценили су Предлог закона као значајан за све грађане и изразили задовољство обављеном јавном расправом. Чланове Одбора занимало је зашто у Предлог закона нису укључени подаци за 2009.годину, на чему су утемељена незадовољства грађана Крагујевца овим Предлогом и колико општина у Србији је до сада донело своје планове, као и шта је фактор који кочи оне општине које то нису урадиле.

Након расправе чланови Одбора прихватили су већином гласова Предлог закона о Просторном плану Републике Србије од 2010. до 2020.године у начелу.

Седници је председавао председник Одбора Јован Нешовић.


Одбори везани за ову активност



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
уторак, 7. мај
  • 10.00 - посета представника општинске управе Крањ Дому Народне скупштине (Дом Народне скупштине, Трг Николе Пашића 13)

Цео календар догађаја