Четвртак, 27. новембар 2008.

Осма седница Одбора за европске интеграције

На седници Одбора, одржаној 27. новембра, потпредседник Владе Србије задужен за европске интеграције Божидар Ђелић образложио је Извештај Европске комисије о напретку Србије у процесу европских интеграција.



На седници Одбора, одржаној 27. новембра, потпредседник Владе Србије задужен за европске интеграције Божидар Ђелић образложио је Извештај Европске комисије о напретку Србије у процесу европских интеграција. Седници је председавао Ласло Варга, председник Одбора.

Потпредседник Ђелић је истакао да су у овом извештају први пут у једном званичном документу ЕУ наведени конкретни услови и датуми везани за даље приближавање Србије ЕУ. Он је нагласио да се пред Србијом отвара могућност да током 2009. године добије статус кандидата за чланство у Европској унији, уколико испуни постављене политичке услове, а пре свега оствари пуну сарадњу са Хашким трибуналом.

Ђелић је рекао да ће Влада почетком децембра усвојити додатни акциони план за 2009. годину, како би се што пре испуниле обавезе неопходне за либерализацију визног режима. О тој теми расправљаће се на састанку представника земаља западног Балкана и ЕУ, који ће бити бити одржан 18. децембра.

Потпредседник Ђелић је подсетиода је Народна скупштина усвојила девет од укупно 51 закона којима се наш правни систем усклађује са правом ЕУ и да је Влада упутила у скупштинску процедуру још 15 закона.

Чланови Одбора су у расправи изнели оцене да је Влада, а не Народна скупштина, препрека бржем прикључењу наше земљее ЕУ. Речено је да би Народна скупштина, са своје стране, требало да решењима у новом пословнику омогући убрзано усвајање европских закона.

У расправи је замерено Влади и да не предузима одговарајуће активности против корупције која је у Извештају Европске комисије назначена као један од кључних проблема у Србији.

На овој седници, Одбор је позвао грађане Србије који поседују старе путне исправе да их што пре замене новим документима, усклађеним са европским стандардима, како би се убрзао процес либерализације визног режима.

Одбор је подсетио да долазак Србије на тзв. Белу шенген листу у највећој мери зависи од ажурности надлежних институција, али и грађана Србије.


Одбори везани за ову активност



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31