18. март 2013. Учесници јавног слушања

18. март 2013. Учесници јавног слушања

Понедељак, 18. март 2013.

Одржано јавно слушање у организацији Одбора за људска и мањинска права и равноправност полова

Одбор за људска и мањинска права и равноправност полова, организовао је данас, у сарадњи са Вестминстерском фондацијом за демократију и Центром за истраживање, транспарентност и одговорност, јавно слушање на тему „Улога Заштитника грађана и Повереника за информације од јавног значаја и заштиту података о личности у заштити и унапређењу људских права и разматрање потребе за унапређењем законског оквира“.


Јавно слушање отворио је председник Одбора за људска и мањинска права и равноправност полова Мехо Омеровић, наводећи да је створен законски оквир за оснивање и рад независних институција за заштиту права грађана. С тим у вези, похвалио је рад Заштитника грађана и Повереника за информације од јавног значаја и заштиту података о личности и указао да постоји простор да се додатно унапреде постојећи закони.
О досадашњој примени Закона о Заштитнику грађана односно Закона о слободном приступу информацијама од јавног значаја и Закона о заштити података о личности, уоченим недостацима у пракси и потреби за унапређењем законског оквира, говорили су Заштитник грађана Саша Јанковић и Повереник за информације од јавног значаја и заштиту податакао о личности Родољуб Шабић. Том приликом, присутнима су представили и потребне правце измена наведених закона.
Државна секретарка у Министарству правде и државне управе Гордана Стаменић навела је најважније активности овог Министарства у припреми прописа о Заштитнику грађана и прописа о заштити података о личности и тајности података. Стаменић је изнела уверење да ће се у скупштинској процедури поново наћи предлози закона о изменама и допунама Закона о Заштитнику грађана и Закона о слободном приступу информацијама од јавног значаја, који су повучени из процедуре формирањем новог сазива Народне скупштине и нове Владе. Указала је на потребу да се унапреде постојећи прописи ради усклађивања са европским законодавством.
Заштитник грађана присутнима је представио и документ који је усвојен на међународном скупу одржаном у Народној скупштини, под називом Београдски принципи о односу националних институција за заштиту и промоцију људских права и парламената.
О примени прописа о Заштитнику грађана, слободном приступу информацијама од јавног значаја и заштити података о личности и потреби за њиховим изменама и допунама, из угла цивилног сектора говорио је Милан Антонијевић из организације ЈУКОМ.
Народни посланици, представници министарстава, локалних самоуправа, међународних и невладиних организација и удружења, током дискусије која је уследила, разменили су мишљења о законодавној и контролној улози Народне скупштине у заштити права грађана. Говорили су и о интегритету институција, као и о односу ових независних државних органа са другим институцијама.
Председник Одбора за људска и мањинска права и равноправност полова Мехо Омеровић констатовао је да су се учесници овог јавног слушања сложили да постоји потреба за унапређењем законоског оквира и неопходност да се измене и допуне наведених закона нађу у скупштинској процедури, како би се заокружио нормативни оквир у овој области.


Одбори везани за ову активност



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31