1.март 2013.године Учесници јавног слушања Одбора за здравље и породицу

1.март 2013.године Учесници јавног слушања Одбора за здравље и породицу

Петак, 1. март 2013.

Одржано јавно слушање на тему „Нови стратешки правци у борби против дроге – једног од највећег зла данашњице“

У Дому Народне скупштине данас је одржано јавно слушање на тему „Нови стратешки правци у борби против дроге – једног од највећег зла данашњице“, у коме су учествовали народни посланици, представници извршне власти, представници научно-стручне јавности, међународних и невладиних организација.


Поздрављајући учеснике јавног слушања, председник Одбора за здравље и породицу проф. др Душан Милисављевић истакао је да држава мора да има одговор у борби против дроге у виду националне стратегије, с обзиром да дрога представља један од најозбиљнијих проблема са којима се суочавамо данас. Председник Одбора указао је и да је неопходно да држава донесе нови четворогодишњи Акциони план за борбу против дроге, како би се омогућила примена Стратегије за борбу против дрога.
Др Бранислав Блажић, члан Одбора и предлагач теме јавног слушања, нагласио је да борба против дроге представља веома сложену област, те да је у том циљу потребно успоставити координацију релевантних министарстава Републике Србије. Од пресудног значаја је формирање централног координационог тела, како би се омогућио свеобухватан приступ овом проблему, рекао је Блажић. Он је додао и да је потребно извршити евалуацију постојеће Стратегије, као и да се у припреми наредне Стратегије уваже препоруке Европске уније у борби против дроге.
Испред Министарства здравља, учесницима јавног слушања обратио се проф.др Периша Симоновић, државни секретар Министарства, који је говорио о имплементацији Стратегије против злоупотребе психоактивних супстанци (ПКС) у Републици Србији, усвојеној 2009. године. Симоновић је обавестио присутне о стратешким опредељењима државе у борби против дрога, досадашњим резултатима и циљевима на плану смањења потрошње, који су, по његовим речима, реално достижни, јер су прагматични и не заснивају се на изградњи „државе без дрога“.
Проф. др Мирјана Јовановић, председница Републичке стручне комисије за превенцију и контролу болести зависности упознала је присутне са моделима који се примењују у третману зависника од психоактивних супстанци. Као кључни циљ у наредном периоду наглашена је потреба препознавања центара за лечење зависника у Закону о здравственој заштити.
О улози и задацима Комисије за психоактивне контролисане супстанце у борби против дроге говорила је проф.др Милица Простран, која је указала да се пред Србијом, као држави која поштује међународне конвенције, намеће задатак да пронађе баланс између доступности ових супстанци које се користе у терапеутске сврхе и њихове превенције, у смислу злоупотребе.
Иван Брандић из Управе криминалистичке полиције МУП-а анализирао је стање у борби против дроге, као најчешћем облику криминалног деловања у Србији. Говорећи о врстама дроге и начинима кријумчарења, производњи и дистрибуцији дроге, Брандић је закључио да држава мора да има мултиресорни приступ проблему, попут осталих европских држава, како би стратешки одговор државе дао резултате.
Учесници јавног слушања имали су прилику да чују више и о проблемима у спровођењу Националне стратегије за борбу против дрога у оквиру Управе за извршење кривичних санкција од представника Министарства правде и државне управе др Миодрага Анђелковића, док је о услугама у социјалној заштити и корисницима психоактивних супстанци говорила Милка Калаба из Министарства рада, запошљавања и социјалне политике.
О значају спорта, развијању спортског духа код младих и потреби вршњачке едукације у циљу превенције злоупотребе дрога говорили су Предраг Перуничић, државни секретар Министарства омладине и спорта и Владе Дивац, председник Олимпијског комитета Србије и амбасадор добре воље УН-овог програма „Спортом против дроге“.
На крају првог дела јавног слушања присутнима се обратила и др Биљана Килибарда из Института за јавно здравље „Др Милан Јовановић Батут“, истичући значај пројеката Европске уније у превенцији и борби против дрога.
Учесници у дискусији разменили су мишљења и искуства на пољу превенције и борбе против дрога и указали да осим медицинског приступа проблему више пажње треба посветити превенцији и улози коју у том процесу имају породица, школа и окружење. Препозната је потреба да се обезбеде адекватнији услови за лечење на локалном нивоу. Осим тога, дискутовало се и о питањима као што су вршњачка едукација, методе лечења зависника од дрога и њихова ресоцијализација, као и о улози коју друштво има у овом процесу. Закључено је и да је један од најважнијих задатака који стоји пред државом успостављање координације свих институција, организација и служби које се баве овом проблематиком, како на локалном тако и на националном нивоу.
Закључци и препоруке Одбора са овог јавног слушања биће упућени Влади Републике Србије.

Јавно слушање је одржано уз подршку УНДП-а.



Одбори везани за ову активност



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31