20. новембар 2012. Учесници јавног слушања

20. новембар 2012. Учесници јавног слушања

Среда, 21. новембар 2012.

Одржано јавно слушање на тему "Стање и перспективе предузећа металске индустрије Србије"

Прво јавно слушање Одбора за привреду, регионални развој, трговину, туризам и енергетику на тему "Стање и перспективе предузећа металске индустрије Србије", које је окупило народне посланике, представнике надлежних министарстава, представнике синдиката, послодаваца и привредних комора, одржано је јуче у Дому Народне скупштине.


Председница Одбора за привреду, регионални развој, трговину, туризам и енергетику др Александра Томић, отварајући јавно слушање, изразила је уверење да ће закључци јавног слушања, у коме учествују сви релевантни актери у области металске индустрије, допринети бржем решавању проблема у овој области.

У уводном делу скупа, присутнима се најпре обратио представник Савеза самосталних синдиката Србије Зоран Михајловић који је говорио о стању у металској индустрији Србије и подсетио присутне да је металска индустрија претрпела значајан пад броја запослених у последњих 20 година. Он је апеловао на креаторе политике да понуде решења за сва предузећа и запослене у овој области и тако предупреде последице процеса реструктурирања, који би требало да буде окончан 2013. године.

Представници Самосталног синдиката металаца Србије Зоран Вујовић и Божидар Тодоровић истакли су да је потребно обезбедити посао за металску индустрију на домаћем тржишту и указали на потребу ангажовања свих актера државне политике у изналажењу најбољих решења за опоравак металске индустрије. Заједнички став привредника и синдиката је да је за опоравак металске индустрије неопходна докапитализација, промена пореске политике, реформа тржишта рада, измена Закона о јавним набавкама, реформа образовања и успостављање партнерског односа између државе, послодаваца и синдиката, речено је у уводном делу јавног слушања.

Драган Ж. Миловановић, потпредседник АСНС-а Индустријског гранског синдиката и главни повереник АСНС "Железара" Смедерево говорио је о процесу гашења "Железаре" Смедерево и указао на потребу решавања свих проблема у овој области кроз економско-социјални дијалог.

Драган Матић, председник Индустријског синдиката Србије рекао је да је за изналажење могућих решења у сектору металске индустрије потребан појединачан приступ сваком предузећу и додао да је потребно преиспитати стручност руководећих структура сваког од ових предузећа.

У дискусији у којој су узели учешће представници привреде, чланови синдиката, представници министарстава и народни посланици, наведени су горући проблеми у сектору металске индустрије, као што су проблем неуспешних приватизација, вишка радне снаге, потреба ревитализације, заштита домаћег тржишта и понуђена могућа решења за њихово превазилажење. Указано је, између осталог, и на потребу детаљне анализе стања привреде, неопходност кредитирања привреде и реформе пореског система.

Присутнима су се обратили и народни посланици Драгомир Карић, Владимир Маринковић, Славица Савић и Ранка Савић који су, такође, говорили о проблемима металске индустрије и могућим начинима њиховог решавања, са аспекта представника законодавне власти.

У другом делу јавног слушања, уводничари су били Љубиша Обрадовић, представник привредне коморе Србије, Светозар Крстић, представник Привредне коморе Београда и Душан Коруноски из Уније послодаваца Србије. Речено је да, с обзиром на негативне трендове који већ дуги низ година постоје у металској индустрији, треба дефинисати реалне могућности и перспективе металске индустрије за наредни период. Такође је наглашено да је потребно донети стратегију и план развоја, формулисати нову економску и нову индустријску политику и регионалне планове индустријског развоја у предстојећем периоду. Указано је и на постојање високе јавне потрошње и корупције, као и на недостатке у радном законодавству, и у том смислу упућена молба државним институцијама да предузму одређене мере како би се ови проблеми решили.

Затварајући јавно слушање, председница Одбора за привреду, регионални развој, трговину, туризам и енергетику др Александра Томић истакла је да ће Одбор, поступајући у оквиру својих надлежности, упутити надлежним министарствима комплетну информацију о овом јавном слушању, као и закључке и препоруке које су заједнички формулисане током расправе. Председница Одбора такође је истакла де је у процесу изналажења решења за оправак металске индустрије неопходно успоставити дијалог у коме би учешће узели представници државе, синдиката и послодаваца, а у циљу сагледавања свих могућих решења за реструктурирање привреде.

У раду јавног слушања, учествовали су и народни посланици Петар Шкундрић, Зоран Пралица и Љубиша Стојмировић.



Одбори везани за ову активност