Народна скупштина Републике Србије / Активности / Детаљи активности

2. јун 2021. Учесници јавног слушања
Среда, 2. јун 2021.
Одржано Седмо јавно слушање на тему промене Устава
Седмо јавно слушање на тему промене Устава Републике Србије у области правосуђа, одржано је у Скупштини Града Крагујевца, у организацији Одбора за уставна питања и законодавство Народне скупштине.
Председница Одбора Јелена Жарић Ковачевић поздравила је представнике судова, тужилаштава и Адвокатске коморе Крагујевац, који су присуствовали скупу и изразила захвалност заменику генералног секретара Народне скупштине Бранку Маринковићу на подршци коју скупу даје својим присуством.
У уводном обраћању присутнима се обратио градоначелник Града Крагујевца Никола Дашић. Он је изразио задовољство што је Крагујевац, као место у којем је донет први Устав Кнежевине Србије, Сретењски устав, домаћин данашњег скупа. Дашић је искористио прилику да се захвали Влади и Председнику Републике Србије Александру Вучићу, на подршци због које ће Крагујевац ускоро добити потпуно нову зграду Палате правде.
На јавном слушању обратила се и министарка правде Маја Поповић, као овлашћени представник предлагача, која је објаснила разлоге за промену Устава, у области правосуђа. Предложене промене Устава предвиђене су као активност у Акционом плану за преговарачко поглавље 23, који је Влада Републике Србије усвојила 27. априла 2016. године и који је ревидиран 10. јула 2020. године и оне су најзначајнија реформа у области владавине права, која представља основну вредност сваког демократског друштва и један од приоритета политике Европске уније, истакла је министарка.
Предвиђено је да Република Србија анализира постојеће одредбе Устава са становишта опште прихваћених европских и међународних стандарда, изражених кроз документа Европске уније, Уједињених нација, Савета Европе, посебно Венецијанске комисије, али и групе држава против корупције ГРЕЦО, потом Европске комисије за ефикасност правосуђа СЕПЕШ, Консултативног већа европских судија, Консултативног већа европских тужилаца и Европске мреже савета правосуђа, навела је Поповић.
Она је указала да је после спроведене анализе утврђено да је неопходно променити одредбе Устава у области правосуђа, у циљу успостављања бољег система предлагања, избора, премештаја и престанка судске функције судија, председника судова, јавних тужилаца и заменика јавних тужилаца. То би омогућило да улазак у правосуђе буде засновано на објективним критеријума вредновања, правичним процедурама избора, отворености за све кандидате одговарајућих квалификација и транспарентности из угла опште јавности.
Неопходно утврдити већу одговорност Високог савета судства и Државног већа тужилаца, као и судија и јавних тужилаца, јер ће то омогућити стварање бољег правосуђа, истакла је министарка и додала да ће се већа одговорност подстаћи прописивањем сталности функција.
У дискусији која је уследила присутни су разменили мишљења, ставове и конструктивне предлоге када су у питању уставне промене у области правосуђа.
Одбори везани за ову активност
Фото галерија
Видео (1)
Среда, 2. јун 2021. | јавно слушање: Промене Устава Републике Србије у области правосуђа 02.06.2021.