9. децембар 2014. Учесници Регионалне конференције парламентарних одбора за надзор безбедносно-обавештајних служби

9. децембар 2014. Учесници Регионалне конференције парламентарних одбора за надзор безбедносно-обавештајних служби

Уторак, 9. децембар 2014.

Одржана Регионална конференција парламентарних одбора за надзор безбедносно-обавештајних служби

Одбор за контролу служби безбедности и Женевски центар за контролу оружаних снага, одржали су Регионалну конференцију парламентарних одбора за надзор безбедносно - обавештајних служби.


Председник Одбора за контролу служби безбедности Момир Стојановић рекао је да је циљ конференције размена упоредних искустaва земаља у региону ради превазилажења постојећих изазова у парламентарном надзору безбедносно-обавештајних служби. Он је изразио уверење да ће конференција допринети стабилности у региону и иницирати нове прилике за сарадњу, што очекује и од председавања Републике Србије ОЕБС-ом 2015. године.

Потпредседник Народне скупштине Константин Арсенoвић посебно је истакао значај учешћа парламентарних одбора за надзор служби безбедности Албаније, Македоније и Хрватске оцењујући да тиме потврђују значај који придају сарадњи безбедносно-обавештајних земаља.

Учеснике конференција поздравио је и Жан Данијел Рухо, амбaсадор Швајцарске у Србији и поручио да Швајцарска жели да подржи сваки напор и рад који унапређује регионалну сарадњу.

Он је говорио о напретку Србије у области контроле служби безбедности, који у свом Извештају за 2014. годину бележи и Европска комисија, истичући као пример добре праксе контролну улогу омбудсмана.

Учесници конференције разменили су информације о искуствима својих парламената у надзору безбедносно-обавештајних служби. У дискусији су детектоване разлике у мандатима одбора, овлашћењима и праксама, како би се мапирали специфични изазови и ограничења вршења надзора, и како би се идентификовали примери добре праксе.

У раду конференције учествовали су представници парламентарних одбора надлежних за надзор над радом безбедносно-обавештајних служби Албаније, Македоније, Хрватске и Србије, као и експерти за безбедносно-обавештајни рад, парламентарни надзор и судски надзор.

На крају конференције усвојени су следећи закључци:

1. Земље чланице су сагласне да је Регионална конференција оправдала постојање таквог регионалног форума, те да сарадња парламентарних тела за надзор безбедносно-обавештајних служби треба да се у овом формату настави и у будућности, како би се додатно унапредили све бољи контакти у региону и суседству.

2. Конференција у Београду имала је за циљ да, осим размене искустава земаља у региону, допринесе размени и унапређењу усвојених лекција и упознавању са најбољом праксом у области парламентарног надзора над радом безбедносно-обавештајних служби, као и стандардима за коришћење тајних података, односно обиму права, ограничењу права приступа подацима и безбедносним проверама за приступ тајним подацима.

3. Конференција је укупно гледано допринела наставку одличне сарадње између парламентарних одбора земаља региона који су надлежни за надзор безбедносно-обавештајног сектора. Овакви сусрети битно унапређују међусобно разумевање парламената држава региона.

4. Парламентарни надзор безбедносно-обавештајног сектора мора се и у будућности унапређивати, у циљу јачања поверења у демократске институције и целокупни систем националне безбедности држава региона.

5. Земље учеснице су сагласне да домаћин овогодишње конференције (Република Србија) организационо помаже организовању наредне конференције.

6. Земље учеснице су сагласне да се сарадња парламентарних тела надзора безбедносно-обавештајних служби настави и у будућности, као и да тему наредне конференције одреди њен домаћин у консултацији са домаћином ове конференције.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31