Петак, 18. фебруар 2011.

Одржана Прва међународна конференција законодавних одбора

Прва међународна конференција законодавних одбора, односно одбора за правна питања, одржана је у Дому Народне скупштине 17. и 18. фебруара.



Прва међународна конференција законодавних одбора, односно одбора за правна питања, одржана је у Дому Народне скупштине 17. и 18. фебруара. Конференцију су организовали Законодавни одбор Народне скупштине Републике Србије, Одбор за правна питања немачког Бундестага и Мисија ОЕБС-а у Србији.

Главна тема дводневне конференције је: „Улога парламентарних одбора за законодавство (правна питања) у уставно-правном поретку (систему) у целини“. Уводно излагање на ту тему имао је проф. др Феликс Улман, са Правног факултета у Цириху.

У оквиру ове теме представљене су надлежности и рад Законодавног одбора Народне скупштине Републике Србије и Одбора за правна питања Бундестага СР Немачке.

Учесници конференције расправљали су о улози одбора за законодавство (правна питања) у законодавном процесу, о законодавној хијерархији, односу између парламентарних одбора и уставног суда, као и о коришћењу правне експертизе у раду законодавног одбора.

На крају расправе, усвојени су закључци у којима се истиче да је изградња целовитог правног поретка једна од најзначајнијих обавеза националних парламената, те да у том смислу треба јачати надлежност и улогу законодавних, односно одбора за правна питања.

Учесници конференције оценили су да су сусрети парламентарних одбора за законодавство(правна питања) добра прилика за размену искустава и мишљења, с обзиром на разлике у законодавним поступцима земаља учесница, као и да ту праксу треба наставити.

Конференцију је отворила председница Народне скупштине проф. др Славица Ђукић-Дејановић, која је истакла да је кључна улога парламената да граде и унапређују уставно-правни поредак. Обавестила је парламентарце и друге госте да је Народна скупштина у овом сазиву, од маја 2008. до краја 2010. године, усвојила 575 закона и 150 других аката. Оваква ефикасност Народне скупштине потврда је решености парламента да својом активношћу буде потпора реформама у области законодавства, а ради достизања законодавних стандарда Европске уније. Председница Народне скупштине оценила да је корисно што су се на овој међународној конференцији окупили представници парламентарних одбора земаља чланица Европске уније, као и држава које теже да уђу у ЕУ , као и Одбора за правна питања Државне думе Руске Федерације.

Учесницима се обратио шеф Мисије ОЕБС-а у Србији Димитриос Кипреос, који је истакао значај регионалне сарадње, међународне размене мишљења и јачања партнерства у циљу унапређења стручности и рада носилаца законодавних функција.

Председник Одбора за правна питања немачког Бундестага Зигфрид Каудер је рекао да парламент свакодневно треба да се бори за успостављање правне државе.

Обраћајући се учесницима, председник Одбора за законодавство Народне скупштине Републике Србије Влатко Ратковић је истакао да је циљ ове конференције унапређење правних оквира у свакој појединој земљи и истакао да од способности имплементације правних аката зависи и брзина придруживања Европској унији.

У раду конференције учествовале су парламентарне делегације из Русије, Немачке, Пољске, Словачке, Грчке, Бугарске, Македоније, Црне Горе, Хрватске и Босне и Херцеговине.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5