Петак, 16. мај 2025.
Данас је у организацији Посланичке групе пријатељства са Кином и амбасаде Народне Републике Кине у Србији, у Кинеском културном центру у Београду, одржана Панел расправа о Зеленој агенди.
На почетку скупа учесницима се обратио амбасадор НР Кине у Србији Ли Минг који је поздравио органозовање разговора о зеленом развоју у Србији, имајући у виду да се ове године обележава 10 година од потписивања Париског споразума. Он је оценио да суочени са глобалним климатским променама само заједничким напором и међународном сарадњом можемо промовисати стабилан и дугорочан развој глобалног управљања климом.
„Кина, као велика и одговорна земља, следи идеју председника Си Ђинпинга о еколошкој цивилизацији. Кина је посвећена активном одговору на климатске промене, а зелена трансформација је једини одговор на њих. Кина је изградила највећи и најбрже растући систем обновљиве енергије и најкомплекснији ланац нове енергетске индустрије у свету. То је земља са најбржим и највећим озелењавањем на свету. Кина је стога преузела водећу улогу у изради Водећег програма Г20 за енергетску ефикасност, са 32 земље, међу којима је и Србија, успоставила је Партнерство за енергетску сарадњу у оквиру иницијативе „Појас и пут“, а објављивањем документа о зеленом развоју Кине у новој ери, показала да је чврсто опредељена за пут зеленог развоја“, истакао је кинески амбасадор.
Он је додао да су током последње посете кинеског председника Србији постигути важни договори о сарадњи у области зеленог развоја двеју земаља. Посебно место у тој сарадњи има пројекат „Чиста Србија“, који спроводи компанија CRBS (China Roud and bridge corporation) у 93 општине у Србији и који ће, када буде завршен, обезбедити здраву животну средину за 2,3 милиона становника, додао је амбасадор Минг. Он се у свом обраћању осврнуо и на улагања кинеских компанија које послују у Смедереву и Бору у заштиту животне средине, а која прелазе 300 милиона евра и 300 милиона долара у ова два града.
„Данашња расправа омогућиће наставак дијалога у области зеленог развоја и унапређење билатералне сарадње наших земаља. Подстицаћемо реализацију зелених пројеката, чиме ћемо допринети заједничкој будућности две државе у новој ери и изградњи чистог и одрживог света“, закључио је амбасадор Минг.
Народним посланицима, члановима ПГП са Кином, представницима кинеских компанија у Србији и другим учесницима Панел расправе о Зеленој агенди обратио се и председник Одбора за заштиту животне средине Милимир Вујадиновић. Он је, апострофирајући стихове песме „Лако је теби“ нашег песника Мике Антића, навео да је Србији данас лакше него другима у свету, јер има челичног пријатеља и брата у виду кинеске државе. Он је додао да такво пријатељство није само формално, већ врло суштинско и утиче на свакодневни живот у нашој земљи. То пријатељство се темељи на односу наша два председника, чије бенефите осећају и наши грађани, закључио је Вујадиновић. Он је навео да кинеске компаније, односно, српске компаније са кинеским капиталом у Бору и Смедереву, поштују све постулате зелене транзиције које су пренеле из Кине у своје пословање у Србији, трудећи се да испоштују приоритете и циљеве Зелене агенде. Он је навео да је компанија Зиђин уложила 265 милиона долара за унапређење животне средине, што је четири пута више од оног што је било предвиђено постигнутим споразумом, засађено је преко милион нових садница, а решено је и питање скадиштења чврстог отпада, као и надоградња топионице, што је све допринело квалитету ваздуха у Бору. Слично је и у Смедереву, где је кинески партнер уложио 300 милиона евра у заштиту животне средине, додао је Вујадиновић.
„Ваше компаније су показале да је могуће спојити индустријски развој и здравље људи. Ми смо, пратећи Зелену агенду, у претходих 13 година скоро пет пута повећали издвајања за заштиту животне средине, па тако данас тај буџет износи 23,8 милијарди динара. Поред важних политичких питања ми смо партнери и у заштити животне средине и у спровођењу Зелене агенде“, закључио је Вујадиновић.
Потпредседница Народне скупштине и председница ПГП са Кином Марина Рагуш навела је обраћајући се учесницима скупа да је ово тек једна у низу активности коју ПГП са Кином реализује и планира да има. Она је навела да је циљ данашње расправе да се чују стручњаци који раде у кинеским компанијама у Србији, како би представили стање у својим компанијама пре и после доласка кинеских партнера.
„Бројке су неупитне и говоре за себе и данас смо ту да дематујемо оне наводе који имају политичку конотацију и којима присуство кинеског капитала у Европи смета. Захваљујући пријатељству наша два лидера, Србија бележи раст и Кина јој значи живот. Данас отварамо ново поглавље у сарадњи која ће, по речима српског председника, ићи у три правца, и то: ка још чешћим сусретима два лидера и доношењу планова за будућност, наставку узајамног подржавања двеју земаља и сарадњи од узајамне користи и коришчењу механизама попут механизма слободне трговине. За Србију је ово велика част, да нам земља попут НР Кине поклања велику пажњу и да нам даје такву подршку“, закључила је Рагуш.
Након уводних обраћања учесницима дискусије обратили су се главни панелисти, водећи стручњаци кинеских компанија, представљајући допринос заштити животне средине у градовима у којима послују. Стање пре и после доласка кинеских компанија представили су Владан Михаиловић, из компаније HBIS Смедерево, Александар Војводић из CRBS (China Roud and bridge corporation), Ивана Јенић Комљеновић из компаније Zijin Copper Бор и Душан Вишњић из компаније Serbia Zijin Mining, након чега је уследила размена мишљења са народним посланицима.