Понедељак, 6. децембар 2010.

Одржан семинар на тему „Улога парламената и посланика у припреми делотворних мера за сузбијање ХИВ-а/сиде“

Народна скупштина Републике Србије, у сарадњи са Интерпарламентарном унијом и омладином ЈАЗАС-а, била је данас домаћин посланицима из региона на једнодневном семинару са темом „Улога парламената и посланика у припреми делотворних мера за сузбијање ХИВ-а/сиде”.



Народна скупштина Републике Србије, у сарадњи са Интерпарламентарном унијом и омладином ЈАЗАС-а, била је данас домаћин посланицима из региона на једнодневном семинару са темом „Улога парламената и посланика у припреми делотворних мера за сузбијање ХИВ-а/сиде”. Семинар је био намењен народним посланицима и запосленима у парламентима са циљем да им омогући боље разумевање начина на који адекватно формулисање правног оквира може да допринесе суочавању са ХИВ-ом/сидом у земљама региона.

Семинар су, уводим обраћањима, отворили председница Народне скупштине проф.др Славица Ђукић-Дејановић, министар здравља Томица Милосављевић, заштитник грађана Саша Јанковић и Александра Благојевић представница Интерпарламентарне уније.

Председница Ђукић-Дејановић истакала је, поздрављајући учеснике семинара, да је Народна скупштина, као чланица Интерпарламентарне уније, увек показивала својим активностима посвећеност начелима и циљевима, које је поставила ова најстарија међународна парламентарна организација, што и данас наставља организацијом овог семинара и неговањем парламентарног дијалога. Она је подсетила учеснике скупа да је Србија нажалост земља са најмањом стопом тестираних на ХИВ инфекцију, и поновила да је кључни задатак друштва данас охрабривање људи на тестирање. Народна скупштина интензивирала је законодавну активност у овој области од 2000.године, а посебно након 2004.године усвајањем низа закона који се односе на питања ХИВ-а и сиде, додала је председница. Обавезе парламента се не исцрпљују само доношењем закона, већ и кроз праћење примене законских решења, охрабивањем едукативног деловања, подстицајем разумевања ове болести, али и стварањем амбијента где људи нису стигматизовани. У том смислу делује и парламентарна група за ХИВ/сиду у Народној скупштини, која је својим залагањем, у Закон о забрани дискриминације, унела члан у вези са дискриминацијом деце на основу њиховог или здравственог стања њихових родитеља. Народна скупштина се залаже и за увођење здравственог образовања у основне и средње школе у Србији, што може да допринесе смањењу броја новоинфицираних ХИВ-ом. Председница је поновила да је задатак свих релевантних друштвених чинилаца да уважавањем права најосетљивијих група, на правно прихватљив начин и уз информисаност јавности унапреде права инфицираних ХИВ-ом и оболелих од сиде.

Министар здравља Томица Милосављевић представио је акције Министарства здравља као одговор на ХИВ и сиду. Он је навео да је 2004.године основана Комисија за превенцију, која спроводи стратегију борбе против ове болести, као и да тренутно припрема нову стратегију за наредни петогодишњи период у сарадњи са невладиним сектором. Од 1997.године у нашој земљи лекови за оболеле су бесплатни, а лечење је доступно у Београду, Новом Саду и Крагујевцу, док се бесплатно тестирање спроводи у 22 медицинска центра у земљи. Данас у Србији имамо 2.554 инфициране особе, 1.524 је оболело од сиде, а 1.071 особа је умрла. У 2010.години регистривано је нових 114 инфицираних, 25 особа је умрло, а тренутно 1.483 особе живе са ХИВ-ом. Оно што је забрнињавајуће јесте чињеница да се бележи пораст младих инвицираних ХИВ-ом, да се особе инфициране ХИВ-ом и оболеле од сиде суочавају са стигматизацијом и дискриминацијом, као и да је слаб одзив становништва на тестирање. Донација Глобалног фонда у износу од 20 милиона евра омогућиће рад на превенцији у 40 градова Србије. Основни циљ даљег деловања јесте заустављање ширења ХИВ-а међу осетљивим групама и побољшање квалитета живота особа које живе са ХИВ-ом, закључио је министар Милосављевић.

Заштитник грађана Саша Јанковић у свом обраћању посветио је пажњу поштовању људских права особа са ХИВ-ом и сидом истакавши да у друштву у коме има толаеранције, људи са ХИВ-ом лакше живе. Он је навео да су прошле године заштитнику грађана упућене само две притужбе особа које живе са ХИВ-ом и које се односе на лекове. Он је изразио задовољство коју је институт заштитника грађана остварио са грађанима, Народном скуштином, министарствима и НВО сектором по овом питању, али и оценио да има места њеном унапређењу. Он је поновио да је заштитник грађана отворен за све иницијативе група које се баве питањима особа које живе са ХИВ-ом.

Александра Благијевић, представница Интерпарламентарне уније прочитала је учесницима семинара писмо генералног секретара ове организације, који је похватио Народну скупштину Републике Србије за доношење закона који олакшавају живот особама које живе са ХИВ-ом, скренувши пажњу на чињеницу да је и данас изазов свих актера борба против стигматизације и дискриминације група осетљивих на ХИВ /сиду.

Након уводних излагања ученике семинара поздравилаје и Јудита Рајхенберг (Judita Reichenberg), председавајућа Националне тематске група УН-а за ХИВ/сиду у Србији. Она је говорила о региоанлним трендовима и будућим пројекцијама. Изнела је и најновије податке УН-а о ХИВ-у/сиди у свету за 2010.годину. Такође она је значајан део свог излагања посветила питањима превенције и оквиру за поштовање људских права, а тиме и права особа које живе са ХИВ-ом, пољима у којима је оствањен напредак у спречавању ширења ХИВ-а, унапређењу социјалне бриге за инфициране и оболеле, раду на отклањању предрасуда, стигматизације и дискриминације.

У три сесије семинара, парламентарци, запослени у парламентима и представници невладиног сектора из региона разговарали су о изазовима са којима се суочавају законодавци, искуствима и парламентарној пракси, успостављању вишепартијских парламентарних група за ХИВ/сиду, као и могућностима за партнерство, заједничко деловање и подршку парламентарном ангажовању у вези са ХИВ-ом/сидом. Народни посалник Никола Лазић упознао је учеснике семинара са резултатима рада парламентарне групе за ХИВ/сиду у Народној скупштини Републике Србије. Група је основана јуна 2009.године у сарадњи са Омладином ЈАЗАС-а, а након доношења Закона о забрани дискриминације у Народној скупштини, када су народни посланици, подношењем амандмана на члан 22. и његовим усвајањем од стране Народне скупштине, допринели забрани дискриминације деце у односу на њихово или здравствено стање њиохових родитеља. Чланови парламентарне групе су народни посланици готово свих посланичких група заступљених у Народној скупштини, која је и једини парламент у региону који има овакву групу за ХИВ. Ова група основана је са идејом да народни посланици дају пун допринос стварању институционалног оквира за поштовање људских права, борбу против дискриминације и стигматизације особа инфицираних ХИВ-ом и оболелих од сиде, промивишу тестирање, превенцију и лечење, доносе законе који јачају одговор на ХИВ/сиду, као и да, у складу са контролном улогом Народне скупштине, прате њихово спровођење у пракси, истакао је посланик Лазић.

Након изношења примера, добре праксе и сарадње државних институција и невладиног сектора из Црне Горе, Словеније, Босне и Херцегоцине, Хрватске, Велике Британије, као и представљања пројекта омладине ЈАЗАС-а у оквиру кога је и настала парламентарна група за ХИВ/сиду Народне скупштине, учесници семинара су закључили да је за припрему делотворних мера за сузбијање ХИВ-а/сиде неоходно следеће: 1. анализа постојећег и будућег законодавства о ХИВ-у/сиди; 2. надзор над спровођењем постојећих закона; 3. подизање нивоа информисаности грађана о заштити права особа које живе са ХИВ-ом; 4. сарадња државних институција и невладиног сектора на спровођењу капмањи; 5. дијалог између различитих политичких опција у формулисању одговора на ХИВ; 6. континуиран рад на превенцији ширења ХИВ-а и 7. учешће парламентараца, од локалног до међународног нивоа, на размени искустава у превенцији ХИВ-а/сиде.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
четвртак, 28. март

Цео календар догађаја