Народна скупштина Републике Србије / Активности / Детаљи активности

20. маја 2025. Учесници састанка
Уторак, 20. мај 2025.
Одржан састанак делегације Посланичке групе пријатељства са Италијом и Светом Столицом са делегацијом Италије у оквиру Парламентарне димензије Централно-европске иницијативе
Делегација Посланичке групе пријатељства са Италијом и Светом Столицом у Народној скупштини Републике Србије, на челу са председником Групе Јованом Палалићем, угостили су данас делегацију Италије, учеснике Парламентарне димензије Централно-европске иницијативе (ЦЕИ), која се одржава у Београду.
Током састанка, размотрене су могућности за даље унапређење билатералних односа између Србије и Италије, са посебним нагласком на парламентарну сарадњу, економске везе, као и културне и образовне иницијативе. Саговорници су истакли значај континуираног дијалога и међусобног разумевања у циљу јачања регионалне стабилности и европске перспективе Западног Балкана.
Председник Посланичке групе пријатељства Јован Палаић захвалио је Италији на доследној подршци европским интеграцијама Србије и изразио спремност за интензивнију размену искустава и добрих пракси у оквиру мултилатералних формата, попут ЦЕИ. С тим у вези, исткао је Европска унија мора имати више обзира када су у питању национални интереси Републике Србије и да успоравање овог процеса доводи до пада интересовања код грађана када је реч о овој европској заједници. Народни посланик искористио је прилику да изрази захвалност и италијанском контингенту КФОР-а на њиховом ангажовању и преданости у очувању безбедности манастира Високи Дечани, истичући да њихова присутност представља важан чин заштите културне и духовне баштине српског народа на Косову и Метохији. Говорећи о Косову и Метохији, Палалић је указао на тежак положај Срба, посебно истичући системску несигурност у којој живи српска заједница, те да прогон и етнички мотивисани напади над Србима, захтевају већу међународну реакцију и заштиту људских права.
У свом излагању, Палалић је нагласио и да је Италија један од најзначајних трговинских партнера Србије и међу водећим инвеститорима, што је плод добре дипломатске сарадње, која често укључује привреду и улагање у заједничке пројекте у индустрији, енергетици и инфраструктури. Истакао је да добри односи председника Републике Србије и Александра Вучића и италијанске премијерке Ђорђе Мелони, доприносе унапређењу политичких и економских односа и отвореном дијалогу о регионалним питањима.
Народне посланице Јадранка Јовановић и Оливера Денић, које су поред председника Групе чиниле делегацију ПГП са Италијом и Светом Столицом, нагласиле су сарадњу на културном и образовном нивоу, истичући да амбасадор Италије у Србији Лука Гори, неуморно ради на промоцији и остваривању ближих веза два народа. Искористиле су прилику да говоре и о репресији над српским становништвом на подручју АП Косова и Метохије од стране косовске администрације и етички мотивисаних напада на Србе, који свакодневно страхују за свој опстанак.
Салваторе Кајата, шеф италијанске делегације при ПД ЦЕИ, поновио је да ће Србија увек имати пуну подршку од стране Италије на европском путу, те да снажно заговара убрзање овог процеса у институцијама Европске уније. Додао је да су интеграције земаља Западног Балкана од изузетног значаја за ЕУ и да је отварање кластера 3, по њиховом мишљењу, увелико требало да буде започето. Изразио је задовољство поводом посета високих званичника на свим нивоима и високој економској размени између две земље. Кајата је исказао и разумевање за забринутост Србије у вези са безбедношћу српског становништва на Косову и Метохији и изразио наду да ће се створити услови за оснивање заједница српских општина.
Са обе стране изражено је задовољство због досадашње сарадње, а наглашена је и спремност за даље продубљивање пријатељских и партнерских односа између две земље.