23. март 2021. Учесници састанка

23. март 2021. Учесници састанка

Уторак, 23. март 2021.

Одржан састанак Посланичке групе пријатељства са Италијом са представницима амбасаде Италије у Србији

У Дому Народне скупштине Посланичка група пријатељства са Италојом, на челу са председником Јованом Палалићем, одржала је састанак са амбасадором Италије у Србији Њ.Е. Карлом Ло Кашом и његовим сарадницима, на ком су представљени многи аспекти сарадње Србије и Италије.


Јован Палалић на почетку састанка истакао је однос две земље пре свега пријатељски, што доказује и број од 96 народних посланика који чине Посланичку групу пријатељства, али који се доказао и солидарношћу двеју земаља показане током светске кризе изазване COVID-ом 19. Председник ПГП-а навео је да две земље имају висок степен разумевања и подршке, коју је Италија јасно показала по питању позиције Републике Србије ка приступању у Европској унији, али и када су у питању парламентарна сарадња и сарадња влада ове две државе. Додао је и то да економска сарадња из године у годину расте и јача и изразио је наду да ће се ојачати и регионална сарадња између градова и општина Италије и Србије, те да је Посланичка група пријатељства са Италијом право место за такву врсту разговора, с обзиром на чињеницу да је велики број народних посланика из различитих градова Републике Србије.

Ло Каш се на почетку састанка захвалио на прилици да народним посланицима представи досадашњу сарадњу две земље у великом броју области и истакао да је овај састанак доказ искреног и чврстог пријатељства. Такво пријатељство је доказано, како је рекао и солидарношћу у тешким тренуцима у кризним ситуацијама обе земље у борби са пандемијом, кроз несебично дељење помоћи у виду медицинске опреме, али и медицинских тимова који су радили заједно у лечењу оболелих од корона вируса. Навео је да медицински тим који је у августу прошле године, дошао из Италије да помогне колегама у Србији, истакао да Србија може да се похвали високим квалитетом рада медицинског особља и њиховом стручношћу. Искористио је прилику да честита Србији на позитивној кампањи вакцинације која је у процесу спровођења и захвалио се на потезу српске Владе и понуди вакцинације италијанског дипломатског кора, која је великодушно прихваћена. На ту тему амбасадор је говорио и о дигиталном зеленом сертификату, који ће за циљ имати слободно кретање грађана унутар Европске уније, али и грађана из земаља који нису чланице, и чија је улога чисто техничке природе, а не дискриминаторне како се спекулише.

Амбасадор је навео да стуб стратешког партнерства чине владе две земље, на ком се интензивно ради, што се поткрепљује низом билатералних посета и да је једна таква посета у припреми, а сусрет ће бити организован између премијера Италије Мариа Драга и министра спољних послова Србије Николе Селаковића. На ту тему, заменик амбасадора Ђузепе Ћирило најавио је да ће током посете Николе Селаковића Риму бити потписан споразум о разумевању и споразум који се односи на чланове породичног домаћинства дипломатског кора.

Као други стуб сарадње амбасадор је навео економију, која има значајну улогу, с обзиром да италијанска предузећа у Србији запошљавају око 30 000 људи. Додао је и то да је економска размена две земље достигла цифру од 4 милијарде евра, и да су се, поред ситуације изазване пандемојом, одржали макроекономски услови, а БДП Србије није опао, што за Италију представља све важније тржиште. Заменик амбасадора истакао је да све конкурентније тржиште подстиче и нове секторе развоја, које опет шири простор за сарадњу.

Амбасадор је говорио и о поновном успостављању директних авионских летова, који су редуковани због пандемије, и који ће се за почетак одвијати на релацији Београд-Рим. Такође, подвукао је да је Италија спроводила процедуру од изузећа самоизолације за хитне случајеве путницима за Италију из Србије.

Као трећи стуб изузетних односа, Карло Ло Каш издвојио је културу и дао реч директору Италијанског Института за културу Роберту Чинкоти. Он је навео да је сарадња у овој области плодотворна. Навео је да су курсеви и велики број културних манифестација пребачени на „on line“ приступ, али да то није умањило број грађана у Србији који се занимају за италијанску културу. Истакао је чињеницу да 800 студената на универзитетима у Србији проучава италијански језик, а да се број оних који похађају курсеве италијанског језика креће између 30 и 40 000. Навео је новчана средства за катедре и предаваче доставља и Министарство спољних послова Италије, а да се у Србији може наћи и велики број књига преведених италијанских писаца. Додао је и то да Италија ове године слави 700 година од смрти Дантеа Алигијерија, оца италијанског језика и да ће поводом тог догађаја у Институту бити организовани бројни садржаји.

За крај састанка остављене су две политичке теме, преговарачки процес Републике Србије са Европском унијом и дијалог Београда и Приштине. Амбасадор је истакао да је Италија увек отворено подржавала приступање Србије Европској унији, а да када је у питању дијалог Србија представља фактор стабилности у региону. Први секретар амбасаде Федерика Катои, навела је да иако Србија није отворила ни једно поглавље претходне године, због ванредних ситуација, фокус мора остати на области владавине права, поготово у области правосуђа и медија, као и реформи које ће пратити ове области. Амбасадор је додао да су реформе неопходне, што подразумева преговарачки процес, где обе стране морају учинити додатни напор.

Народни посланици, чланови Посланичке групе пријатељства у даљем разговору, захвалили су се Италији на подршци на путу европских интеграција, истичући да Народна скупштина ради у интересу својих грађана и жели стабилност региона. Поводом покренутог питања дијалога и Београда и Приштине, истакли су да се не сме заборавити да је Србија је у дијалогу испунила све штo je бриселским споразумом договорено, док друга страна по том питању није урадила готово ништа.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
петак, 19. април

Цео календар догађаја