22. мај 2018. Чланови Одбора за спољне послове у разговору са делегацијом Сената Републике Француске

22. мај 2018. Чланови Одбора за спољне послове у разговору са делегацијом Сената Републике Француске

Уторак, 22. мај 2018.

Одржан састанак Одбора за спољне послове и делегације Сената Републике Француске

Чланови Одбора за спољне послове, на челу са председником проф. др Жарком Обрадовићем одржали су састанак са делегацијом Сената Републике Француске, на челу са Жан Бизеом, председником Одбора за европске послове.


Главна тема разговора биле су европске интeграције Републике Србије, где је истакнуто да је главна спољно-политичка стратегија Србије пуноправно чланство у ЕУ, иако је пут до чланства пун изазова. Саговорници су разговарали и о сарадњи две земље и о улози парламентараца у изазовима са којима се сусреће европски континент.

Обрадовић је навео да је сарадња две земље развијена, али да увек има простора за продубљивање њеног садржаја. Том приликом председник Одбора подсетио је да две земље имају потписан Споразум о стратешком партнерству у циљу подршке Француске у процесу придруживања Србије ЕУ и развоја сарадње у областима одбране, економије, културе, науке и образовања. Додао је да се Европска унија, бори са унутрашњим проблемима, али да се цела Европа сусреће са проблемом тероризма, мигрантском кризом и трговине људима, као и да народни посланици играју важну улогу у решавању ових питања.

По питању евроинтеграција Републике Србије, Обрадовић је истакао да Србија жели да приступи Европској унији, али да сам процес предуго траје, као и да Србија има капацитета да убрза тај процес. Председник Одбора навео је да се чини да су највећи изазови у том процесу поглавља 31 и 35. Говорећи о дијалогу Београда и Приштине, Обрадовић је навео да Србија чини све што је у њеној моћи да се дијалог унапреди, али да друга страна кочи спровођење Бриселског споразума.

„Србији је веома битно да се споразум спроведе у дело, како би се решила текућа горећа питања која ремете квалитет живота људи на Космету“, истакао је председник Одбора. На ту тему Обрадовић је додао и да ЕУ није реаговала на непоступање Приштине по Бриселском споразуму, с обзиром да се ради о безбедоносно-политичком питању, не само Србије, већ и Европе.

На питање о сарадњи Србије и Русије, Обрадовић је истакао да је Србија у добрим односима са великим силама попут Русије, Кине и САД, али да овакве односе не треба погрешно тумачити, имајући у виду да Србија три четвртине робе извози ка европским земљама и земљама региона, а тек једну четвртину ка поменутим великим силама.

Симон Ситур, сенатор Сената Француске, истакао је да је Србији место у ЕУ, јер је несумњиво део Европе, али и да сама ЕУ има проблеме које мора да реши унутар себе, као што су излазак Велике Британије из ЕУ, великог броја миграната који траже азил и борбе против тероризма. Из тог разлога, како је навео, стиче се утисак да су народи ЕУ неповерљиви када се говори о проширењу ове породице. „Свесни смо напора које је Република Србија уложила када су у питању европске интеграције и да вредно радите на хармонизацији закона са правним тековинама ЕУ“, навео је Ситур.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5