12.јун 2015. Учесници Округлог стола „Спољна политика Србије-Женски печат“

12.јун 2015. Учесници Округлог стола „Спољна политика Србије-Женски печат“

Петак, 12. јун 2015.

Одржан округли сто „Спољна политика Србије-Женски печат“

Женска парламентарна мрежа, у сарадњи са Европским покретом у Србији и фондацијом Фридрих Еберт, организовала је данас у Народној скупштини округли сто на тему „Спољна политика Србије-Женски печат“.


Скуп je отворилa координаторка Женске парламентарне мреже и потпредседница Народне скупштине Гордана Чомић изразивши задовољство што се на оваквом скупу може говорити о испуњавању циљева дефинисаних Женском платформом за развој Србије, која је донета 2014.године.

„Европске интеграције нису спољна политика по својој сржи, оне су унутрашња политика, то је рецепт којим мењате политички систем, мењате и градите ткиво друштва, у чијој сржи је владавина права и вредности онога чему смо привржени у 21.веку. Али одлука о започињању процеса европских интеграција јесте дубоко спољно политичка и та одлука носи женски печат“, истакла је Чомић. Она је подсетила учеснике скупа да је први председник Одбора за европске интеграције, по његовом формирању у Народној скупштини, била жена. Жене су допринеле и усвајању Резолуције о придруживању Европској унији у Народној скупштини 2004.године. Одбор за спољне послове, у два мандата, био је поверен женама, а данас у сектору безбедности имамо председницу Одбора за одбрану и унутрашње послове, што је последица дијалога којим се мења приступ овом сектору, а није резултат родне равноправности, закључила је Чомић. Она је подсетила на улогу жена у регионалном дијалогу, посебно говорећи о Будва процесу, односно, дијалогу посланица из Београда и Приштине, на улогу Женске парламентарне мреже, где су посланице показале да је општи интерес изнад сваког другог интереса, као и на учешће жена у међународним организацијама, што доприноси расту угледа Србије у свету, јер је резултат женског, а не личног печата.

Председница Форума за међународне односе Европског покрета у Србији Јелица Минић истакла је да је данашњи округли сто прилика да се разговара о учешћу жена у стварању спољне политике Србије, посебно улози парламентарки и жена из извршне власти. Она је оценила да данас у Србији имамо доминацију жена у процесу европских интеграција и један од циљева скупа јесте да се укаже на њихову растућу улогу и њихову улогу као лидера промена.

О европској политици Србије и улози жена и истој говориле су Марина Јовићевић, помоћница министра за европске интеграције у Министарству спољних послова и Ксенија Миленковић, в.д. директора Канцеларије за европске интеграције Владе Републике Србије, са посебним освртом на отварање првих преговарачких поглавља.

На тему безбедносне политике, а пре свега о сарадњи са НАТО-ом, војној сарадњи са Русијом, војној сарадњи у оквиру Југоисточне Европе и Западног Балкана и сарадњи са УН, говориле су Дубравка Филиповски, чланица делегације Народне скупштине у ПС НАТО и Јелена Милић, директорка Центра за евроатлантске студије.

Дубравка Филиповски је истакла да и сама даје женски печат, као народна посланица и чланица Женске парламентарне мреже, нашој делегацији у ПС НАТО, као једина жена у њој. Она је оценила да делегација Народне скупштине у ПС НАТО има највећи степен сарадње са овом организацијом, уз чињеницу да је Србија препозната као фактор стабилности у региону. Кроз механизме Програма партнерства за мир, НАТО поштује специфичности Србије, а Србија препознаје улогу НАТО-а у систему регионалне стабилности, посебно стабилности на Косову и Метохији. Србија жели да буде поуздан партнер Алијанси, због очувања мира у региону, чему доприноси и сарадња, како кроз програм партнерства за мир, тако и кроз учешће Војске Србије у мултинационалним операцијама, политички дијалог и реализацију потписаних споразума, истакла је Филиповски.

У поподневном делу рада, учесници округлог стола говорили су о парламентарној сарадњи и улози цивилног друштва у спољној политици Србије.

Потпредседница Народне скупштине Гордана Чомић, председница Одбора за спољне послове Александра Ђуровић и народна посланица и потпредседница Комитета за избор судија Европског суда за људска права Наташа Вучковић говориле су о парламентарној сарадњи на ниовоу Европског Парламента, Савета Европе, процесу стабилизације и придруживања у Југоисточној Европи (КОSAP) и процесу сарадње у Југоисточној Европи (SEECP), као и о својим искуствима у овом процесу, али и о ономе шта посланице могу да ураде на унапређењу парламентарне дипломатије и оставе у том процесу женски печат.

Александра Јоксимовић, директорка Центра за социјалну политику и Јелица Минић, председница Форума за међународне односе Европског покрета у Србији представиле су допринос експертских организација анализи спољне политике Србије, улогу НВО у унапређењу дијалога и комуникације са спољнополитичким партнерима Србије и односу НВО и медија, односно подизању свести јавности о међународним односима и спољној политици Србије.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2