27.мај 2015. Учесници округлог стола „Превенција и третман рака грлића материце у Србији“

27.мај 2015. Учесници округлог стола „Превенција и третман рака грлића материце у Србији“

Среда, 27. мај 2015.

Одржан округли сто на тему „Превенција и третман рака грлића материце у Србији“

Тема „Превенција и третман рака грлића материце у Србији“ окупила је народне посланике, стручњаке из области здравства, као и невладин сектор у циљу подизања свести о значају превенције ове болести.


Округли сто отворио је народни посланик др Владо Бабић, члан Парламентарне групе за репродуктивно здравље, родна питања и ХИВ.

Обраћајући се присутнима, др Бабић изнео је поражавајуће податке о годишњој смртности жена од ове болести. Наиме сваке године у Азији и Европи умире око 32 хиљаде жена. Рак је опасан и смртоносан, али се може пратити и у чак 80 процената случајева и излечити. Превенција овде игра највећу улогу, истакао је он и запитао се шта је оно што парламентарци могу да ураде по овом питању. „Посланици су у ситуацији да предузимају активности и расправљају о овој теми на нивоу одбора, као и да креирају политику спроводећи кампање, како би се глас оболелих жена чуо“, закључио је он.

Присутне је поздравила и Драгана Стојановић, извршна директорка Асоцијације за сексуално и репродуктивно здравље Србије, наводећи да онда када рак грлића материце утиче на жену, утиче на примарну и секундарну породицу. Жена када дође у ситуацију да овај превентабилни рак не лечи и не третира, није у прилици да испуњава своја основна људска права. Зато је јако битно да се заједно са парламентарцима, и свима који се баве овим питањем подигне свест како би се изборили са овом болешћу, поручила је Стојановић.

Председница Одбора за здравље и породицу проф.др Славица Ђукић Дејановић, у име чланова Одбора, изразила је задовољство што је позвана да се придружи Парламентарној групи, како би се разговарало о овој болести. „Жене не воде рачуна о свом здрављу, када су у питању карциноми и то пре свега дојке, дебелог црева, па и грлића материце, дакле најчешћим узроцима смртности. Ми можемо учинити много више саме за себе и можемо позвати све стручњаке, институције, невладин сектор, све зналце да нам помогну на свим нивоима образовања да посветимо већу пажњу свом здрављу“, рекла је Ђукић Дејановић. Додала је и то да не треба правити баријере између институција, одбора, народних посланика, невладиног сектора, већ је потребно међусобно удруживање, а овакве скупове треба чешће организовати, како би се закључци са њих примењивали у животу.

У наставку рада, проф. др Весна Кесић и др Бојана Милошевић говориле су о значају организовања централизованих цитолабораторија, нагласивши значај спровођења скрининга грлића материце, који има за циљ да повећа свест код жена и условно речено натера их да оду на преглед. Најстарији и најраспрострањенији тест за рано откривање може указати на промене на ћелијама грлића материце пре него што се појаве симптоми. Редовни тестови за рано откривање, односно скрининг, могу да смање ризик од канцера грлића материце и до 80 процената. Примарна превенција подразумева вакцинацију против хуманог папилома вируса, као и едукацију и подизање свести ради смањивања ризичног понашања. Секундарна превенција подразумева организоване програме раног откривања болести.

Покрајинска секретарка за спорт и омладину, Маринка Тепић говорила је о значају едукације ђака о репродуктивном здрављу, као и о пројекту „Здравствено васпитање о репродуктивном здрављу“. Она је нагласила да је циљ репродуктивног васпитања превенција, да је брига о репродуктивном здрављу веома важна, као и да је разговор са ђацима о томе неопходан. „Ђаци треба да уче о сексуалној заштити, сексуалном ризичном понашању, полно преносивим болестима, као и то када да ступе у сексуални однос“, рекла је Тепић.

Испред Министарства здравља говорио је проф. др Предраг Саздановић који је поручио да су нам неопходни стрпљење и упорност како бисмо победили . „Сваке године смо ускраћени за присуство 30-35 хиљада наших суграђана. Двадесет процената су људи чији је узрок смрти нека од онколошких болести. Спроводиће се скрининг дојке од почетка до краја, како би се суочили са нечим што је јако погубно и недопустиво, недопустиво је да имамо толико умрлих од карцинома дојке, грлића материце и дебелог црева“, закључио је професор Саздановић.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
субота, 4. мај
  • Нема најава за изабрани датум

Цео календар догађаја