29. септембар 2015. Учесници округлог стола

29. септембар 2015. Учесници округлог стола

Уторак, 29. септембар 2015.

Одржан округли сто на тему Трансмасне киселине, њихов штетан утицај на здравље и законска регулатива у области исхране

Округли сто на тему Трансмасне киселине , њихов штетан утицај на здравље и законска регулатива у области исхране, одржан је 29. септембра, у Дому Народне скупштине, у организацији Одбора за заштиту животне средине. Скуп је реализован у сарадњи са Центром изузетне вредности у области истраживања исхране и метаболизма Института за медицинска истраживања (ЦЕНМ).


У име Одбора за заштиту животне средине председавајући др Бранислав Блажић, поздравио је присутне нагласивши да се данас обележава Светски дан срца, истакавши да велики проценат становништва у Републици Србији пати од кардиоваскуларних болести. „У Србији сваког дана у просеку 47 људи доживи инфаркт, а 15 умре, што је на годишњем нивоу 55 хиљада живота. Један од разлога је велика количина трансмасних киселна у исхрани“, нагласио је Блажић.

Стeн Стендер (Steen Stender), начелник и директор лабораторије за клиничку биохемију Универзитетске болнице у Копенхагену, напоменуо је да је Данска у борбу против избацивања трансмасти из исхране и регулисања закона по том питању ушла још 2004. године, и да су успели да смање стопу смртности од кардиоваскуларних болести у држави за једну трећину на годишњем нивоу. Стендер je напоменуо да Република Србија мора да заштити популацију и подигне свест о штетности производа који у себи садрже висок ниво трансмасних киселина.

Мирјана Гуриновић, саветник Центра за изузетне вредности у области истраживања исхране и метаболизма, истакла је да постоје разни фактори који утичу на начин исхране једне нације и да се држава мора побринути да подигне свест грађана о избору хране коју конзумирају. Данијела Ристић Медић, научна сарадница ЦЕНМ, напоменула је да свакодневни унос 5 грама трансмасних киселина, доводи до пораста ризика од кардиоваскуларних болести за 23 одсто.

На Округлом столу говорили су и Марија Нестoровић, представник компаније Бамби из Пожаревца која је истакла да, иако се највећи проценат трансмасти налазе у вафлима и кексима, њихова компанија је решила да се угледа на европске стандарде и избаци трансмасти из једног од водећих српских брендова у исхрани.

О подизању свести о регулисању трансмасних киселина у исхрани говориле су и гости скупа Владимир Јорга, декан ЕЦПД Међународног факултета за спорт и Предраг Ненин, менаџер квалитета и заштите животне средине компаније Дијамант.

Др Бранислав Блажић је закључио да политичка воља за подношење законских регулатива постоји, као и стручни кадар и знање које је потребно за предузимање даљих корака како би се смањио штетан утицај трансмасних киселина у исхрани.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
четвртак, 28. март

Цео календар догађаја