Уторак, 5. октобар 2010.

Одржан Четврти интерпарламентарни састанак Народна скупштина-Европски парламент

Четврти интерпарламентарни састанак Народна скупштина Републике Србије - Европски парламент одржан је 4. и 5. октобра у Дому Народне скупштине.



Четврти интерпарламентарни састанак Народна скупштина Републике Србије - Европски парламент одржан је 4. и 5. октобра у Дому Народне скупштине. Састанку су заједнички председавали председник Одбора за европске интеграције Народне скупштине Србије Ласло Варга и председавајући делегације за Југоисточну Европу Европског парламента Едуард Кукан.

Отварајући скуп, председница Народне скупштине проф. др Славица Ђукић-Дејановић је истакла да је за Србију протекла година била најуспешнија у процесу европских интеграција и резултирала је до сада најповољнијим Извештајем о напретку Србије, одлуком о укидању визног режима, одмрзавањем Прелазног трговинског споразума и подношењем захтева за чланство у ЕУ. Национални програм за интеграцију Србије у ЕУ испуњен је досад са 75 одсто, чему је Народна скупштина дала значајан допринос.

Председница Народне скупштине је рекла да је Србија посвећена регионалној сарадњи, борби против корупције и организованог криминала, даљем спровођењу реформи и испуњавању обавеза из „мапе пута“.

Председавајући делегације ЕП Едуард Кукан је истакао да је видљив досадашњи напредак Србије на путу ка ЕУ, али и да је потребно још додатних напора како би испунила критеријуме за улазак у Унију. Делегација Европског парламента за Југоисточну Европу очекује позитиван одговор Европске комисије на захтев Србије за кандидатуру за улазак у ЕУ и препоручиће јој да Београду да „зелено светло“, рекао је Кукан.

Потпредседник Владе задужен за европске интеграције Божидар Ђелић поновио је да је Србија током прошле године постигла напредак у приближавању ЕУ и „ради на реформи сопственог друштва“, у циљу бољег живота грађана.

Директорка Kанцеларије за европске интеграције Милица Делевић изнела је уверење да ће Србија наредне године убрзати корак на путу ка ЕУ и да ће припремити одговоре на упитник ЕУ и започети преговоре за чланство. Она је скренула пажњу да резултати истраживања јавног мњења показују да грађани сматрају да треба ићи брже ка ЕУ и да за спорост криве извршну власт у Србији, али и ЕУ, због сталних условљавања.

Шеф Делегације ЕУ у Србији Венсан Дежер је у свом излагању указао на шест кључних питања којима Србија треба да се посвети у наставку европског пута. То су потпуна сарадња са Хашким трибуналом, јачање владавине права (учвршћивање независног и непристрасног судства), борба против организованог криминала и корупције и регионална сарадња.

На састанку су размењена мишљења о политичкој ситуацији у Србији и перспективи будуће ЕУ интеграције. Чланови делегације ЕП изразили су спремност да помогну Србији да оствари европску будућност. Разматрана су питања од значаја за процес европских интеграција Србије, међу којима су борба против корупције, владавина права и завршетак реформе правосуђа.

Учесници састанка су посебну пажњу посветили питању Косова и Метохије, при чему је нагласак стављен на потребу мирног дијалога Београда и Приштине. Европски парламентарци су указали на потребу да дијалог две стране отпочне што пре и понудили су своју помоћ.

На састанку је било речи о тешкој економској ситуацији у Србији и потреби да се изврше неопходне структурне реформе.

Учесници састанка нагласили су да је регионална сарадња важна због европских интеграција, али и због других користи које доноси државама региона. Посебно је било наглашен значај Дунавске стратегије као великог потенцијала за унапређење регионалне сарадње.

У раду интерпарламентарног састанка учествовао је известилац ЕП за Србију Јелко Кацин, чланови Европског парламента из више држава, домаћин скупа - чланови Одбора за европске интеграције Народне скупштине, као и народни посланици, чланови Одбора за правосуђе, Одбора за Косово и Метохију и Одбора за међунационалне односе и представници Владе Србије.

По завршетку састанка, усвојено је Заједничко саопштење председника делегација.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
понедељак, 6. мај
  • Нема најава за изабрани датум

Цео календар догађаја