Среда, 18. октобар 2017.

Обраћање чланице Одбора за одбрану и унутрашње послове Дубравке Филиповски поводом Европског дана борбе против трговине људима

Чланица Одбора за одбрану и унутрашње послове Дубравка Филиповски присуствовала је обележавању Европског дана борбе против трговине људима у Скупштини града Краљева и поводом формирања локалног тима за превенцију против трговине људима, обратила се учесницима скупа:


„Трговина људима представља један од најбрже растућих области „криминалне индустрије“.

Овај модеран облик ропства је најгоре могуће кршење људских права којим су људи лишени слободе и достојанства и не постоји земља која није суочена са овим проблемом.

140.000 људи широм Европе подвргнуто је трговини људима.

Током протеклих година унапређени су законски прописи у области борбе против трговине људима. Измене закона су произвеле строже казне за трговину људима, шири списак облика експлоатације, прописујући као кривично дело и коришћење положаја жртава трговине људима ради њене експлоатације.

Нова национална стратегија и акциони план за превенцију и сузбијање трговине људима, усвојена 4. августа 2017. године, треба да, кроз унапређени систем превенције, пружања помоћи и заштите жртава, омогући благовремено идентификовање случајева у пракси и ефикасно кривично гоњење извршилаца. Од примене нове стратегије очекујемо активнији, мултидисциплинарни приступ у координацији активности против трговине људима на националном нивоу.

Посебно бих издвојила неколико аспеката важних за примену стратегије:

  1. Обука специјализованих полицајаца криминалистичке полиције и тужилаца за трговину људима (важно због примене Закона о спречавању насиља над женама и децом), као и сарадња са социјалним институцијама и организацијама цивилног друштва које пружају подршку жртвама.
  2. Да упутимо сваког човека у нашој земљи како да се суочи са овим проблемом и како да не постане жртва. Због тога је важно да се имлементација стратегије примењује на локалном нивоу и ваш задатак треба да буде да, у координацији са вама као центром Рашког Округа, подстакнете друге општине и градове да формирају савет за борбу против трговине људима и да јачамо васпитну и образовну улогу школе и учимо нашу децу како да се заштите, како да не постану жртве, да избегну радну и сексуалну експлоатацију, да избегну принуду и како да се обрате људима који свакодневно раде на превенцији и репресивним мерама које треба да доведу до сузбијања овог ужасног кривичног дела.
  3. Систем подршке жртвама, а пре свега економско оснаживање жена и девојчица које су преживеле овај вид насиља, са циљем да буду самосталне и независне, при чему је образовање једна од кључних ставки.
  4. Морамо још много тога да унапредимо у судским поступцима – да буду ефикаснији, краћи, као и да правосудни органи пронађу начин да се жртва, током судског поступка, не суочава по неколико пута са трговцем.
  5. Потребан је свеобухватни систем прикупљања и анализе података о трговини људима и координација свих институција.
И на крају, јасна порука државе да у борби против трговине људима неће бити заштићених, као и да су, у спровођењу сваке стратегије, важни људски ресурси.“



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5